Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Bentley Continental GT моќ и дискреција во исто време

Повторно, меѓу ултра луксузниот ешалон на производители на автомобили како Ролс-Ројс, Бентли и Мајбах, Бентли е тој што се потруди повеќе да им овозможи на своите автомобили со чувство на поврзаност со возачот. Можеби затоа не е шокантно што новиот титаниумски спортски издувен систем од Акроповиќ сега е достапен за Bentley Continental GT Speed ​​и GT Speed ​​Convertible. Новиот издувен систем не само што заштедува повеќе од 15 килограми, туку го подобрува одговорот на гасот и создава поспецифичен ритам.

Возејки со Continental GT Speed, дури и со издувните гасови на Акраповиќ, саундтракот на W12 останува ненаметлив во секое време, но со доволно силен татнеж за да ве потсети на огромната моќ под нозете. Тоа секако носи насмевка на вашето лице и ве тера да сфатите зошто Бентли има голем проблем со начинот на звук на ЕВ. Под хаубата, Speed ​​може да се пофали со 650 коњски сили и 664 lb-ft пресврт од 6.0-литарскиот W12 мотор.

Овој издувен систем првично беше развиен за Pikes Peak Continental GT, кој постави рекорд во сериски автомобили на настанот. Поставувањето на Акраповиќ го подобрува одговорот на гасот поради помал притисок на системот, со што се подобруваат перформансите на турбополначот. Заедно со титаниум, употребата на супер-легури придонесува за намалување на тежината.

Наменска електронска контролна единица може да се користи за промена на акустиката и регулирање на протокот на издувни гасови. Бентли вели дека издувниот систем обезбедува оптимален проток и ја зголемува отпорноста на топлина.

Не е изненадување што Бентли исто толку внимание посветува на изгледот на новиот спортски издув. Четири овални издувни гасови имаат мат титаниумска завршница со суптилно брендирање Бентли/Акраповиќ. Надворешноста на цевките е со песок и обложена за совршена завршница, како и за подобрување на отпорноста на гребење.

Издувниот систем Акроповиќ сега е достапен кај трговците на мало. Не е изненадувачки што Бентли не обезбеди цени, но со оглед на тркалата од карбонски влакна за Бентајга чинат 40 илјади американски долари, сигурни сме дека и овој систем ќе има достапни цени.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Fine Living

Неверојатниот дом е дизајниран од познатиот архитект Золтан Пали. Имотот, кој беше домаќин на новата рекламна кампања на брендот Тифани во која беа вклучени...

Four Seasons

Ако на истото место летуваат Бијонсе, Џеј Зи, Дрејк, Кардашијан, Шакира, Вин Дизел и Шарлиз Терон, тоа место мора да има нешто посебно. Тоа...

Advertisement