Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

BENTLEY ЛАНСИРА КОЛЕКЦИЈА MULLINER RIVIERA СО НАУТИЧКА ТЕМА…

Bentley лансираше специјална серија на автомобили Mulliner Riviera наменети за сите ентузијасти на наутика.

Дизајнирана да го „прослави елегантниот свет на индустријата за јахти“, колекцијата Mulliner Riviera се заснова на кабриолетот Continental GT и ќе биде достапна исклучиво преку Bentley Monaco, елитниот центар на луксузното медитеранско едрење.

Рачно изработените детали од колекцијата Mulliner Riviera го отсликуваат ексклузивниот карактер на француската ривиера, каде секое лето се одржува престижното шоу за јахти во Монако. Производството е ограничено на само три модели на Continental GT Cabrio достапни во три бои кои го рефлектираат Средоземното Море: Егејско сино, Аквамарин или Карипско сино. Истата боја се протега и на комплетот за каросерија од јаглеродни влакна и спојлерот на капакот на багажникот.

Внатре во кабината обложена со ленена кожа и алкантара, клиентите ќе најдат персонализирани прагови од колекцијата на Ривиера.

Производителот на автомобили, исто така, додава логоа од морските јазли на потпирачите за глава и извезените значки на Ривиера, кои се дел од нарачаната внатрешност на автомобилот Color Split. Моторот кај сите модели е 4,0-литарски V8 со 404 kW/550 КС и 769 Nm вртежен момент, доволно за максимална брзина од 319 km/h.

Mulliner нуди три нивоа на прилагодување почнувајќи од Bentley Configurator. Курирана од Мулинер нуди автомобили и карактеристики директно онлајн. Второто ниво на персонализација се нарекува Mulliner Bespoke, кое е достапно само од трговците на мало како што е новата колекција на Riviera. Во крајна линија е Mulliner Coachbuilt, кој прави уникатни сопствени модели како Batur.

„Колекцијата на Mulliner Riviera покажува како Bentley одговори на големата побарувачка на клиентите за прилагодена персонализација и ексклузивност“, рече Балаж Руз, регионален директор на Bentley Европа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement