Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Bentley во неволја: Бараат промена на Б категоријата на возилaтa…

За да возите лично возило потребно е да поседувате возачка дозвола од Б категорија, а кога станува збор за Bentley, тоа наскоро можеби нема да биде доволно.

Во Европската унија, категоријата Б е, меѓу другото, дефинирана со ограничување на тежината од 3500 кг. Звучи како многу, но во случај на големи возила, како оние од Bentley, па дури и ако се наполнети со батерии, таа граница може да се надмине. И во тој случај, Bentley како „најтежок“ производител на автомобили во Европа би можел да се најде во неволја.

Ако го погледнеме пресекот на сите модели, Bentley веќе тежи во просек 2308 kg. Најтешкиот модел е Bentayga во продолжената верзија Продолжено меѓуоскино растојание (EW), која има маса од 2514 кг или под целосно оптоварување дури 3250 кг. Ќе признаете, веќе е блиску до границата од Б категорија.

Bentley затоа реши да реагира. За време на премиерата на Bentayge EW за магазинот Carsales, претставник на компанијата призна дека групацијата VW во моментов лобира пред Европската комисија за да се зголеми максималната дозволена тежина на возилата од Б категорија.

„Со технологијата што моментално е достапна, маси на возила удираат на покривот на Европа. Во моментов се води активен разговор со властите за да се промени ситуацијата“, рече Крис Кол, првиот човек на производната линија Bentayge.

Во Bentley се загрижени за електрификацијата која сигурно ќе донесе нови килограми. Тие велат дека нивните електрични модели кои доаѓаат во 2025 година сигурно ќе бидат потешки и со тоа многу поблиску до горната граница од 3,5 тони.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Даф призна дека достигнала фаза во која, денес, целосно го прифаќа своето тело и не е заинтересирана никогаш повторно да живее според холивудските стандарди...

Wall Street

Дресот што го носеше аргентинската фудбалска ѕвезда Диего Марадона кога го постигна својот познат гол „Божја рака“ за време на Светското првенство во 1986...

Green Tea

Руколата е една од најблагодарните намирници што можете да ги внесете во вашето секојдневие – се одгледува во текот на целата година, лесно се...

Wall Street

Проблеми со купувањето на мрежата Твитер – Маск објави дека одлуката ја става во мирување! Илон Маск понуди 44 милијарди за купување на Твитер...

Advertisement