Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Audi E-tron GT пристигнува на 9-ти февруари

На 9 февруари, Audi официјално ќе го претстави серискиот E-Tron GT, кој беше промовиран во форма на концепт во 2018 година, нa саемот за автомобили во Лос Анџелес.

Планот е ова Audi да биде директна конкуренција на Tesla’s Model S, и тоа ќе се стори во истата фабрика од која излегува Audi R8.

Според некои информации, основната верзија ќе има погон на задните тркала, а автономијата со батерии од 79,2 kWh ќе биде околу 400 км, планот е да биде долг 496 см, широк 196 см, висок 138 см и меѓуоскино растојание да има 290 см.

Audi исто така потврди дека врвната варијанта наречена RS e-tron GT ќе биде лансирана истовремено со обичната верзија, пренесува Autoblog.

RS e-tron GT ќе биде првиот целосно електричен автомобил развиен од Audi Sport, со аеро-пакет каросерија (вклучително и проширувања на капак и агресивен заден дифузор), како и покрив од карбонски влакна, нови тркала (до 21 инчи), прилагодлива суспензија и карбон-керамички сопирачки.

Audi RS e-tron GT ќе има погон на сите тркала, два електромотори и 93,4 kWh (бруто) литиум-јонски батерии, додека моќноста ќе биде 600 КС (со преголема функција 650HP и 830 Nm). Најавено е дека забрзувањето од 0 до 60 милји на час (96 км / ч) ќе биде само 2,7 секунди, а максималната брзина ќе биде ел. ограничено на 250 км на час.

Што се однесува до автономијата на овој тежок автомобил од 2350 кг, се споменува опсегот од 400 км, како и фактот дека ќе бидат потребни околу 20 минути да се наполни 80% од капацитетот на батеријата на брз полнач.

На крајот, RS e-tron GT треба да чини околу 138.000 евра.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модерен капут е главната набавка на новата пролетна сезона. За тоа сведочат не само колекциите на брендови, туку и фотографиите од уличен стил на...

Cotton Club

Долче и Габана е една од оние брендови од кои однапред знаеме што да очекуваме. Или така мислевме. Сицилијански мотиви, сензуални фустани, долна облека...

Fool Moon

Филмската награда за најдобра режија ја доби Клои Жао за филмот „Nomadland“ на Златниот глобус во 2021 година и таа стана првата жена со...

Fine Living

The Budapest Cafe се отвори во Мелбурн со ентериерот на студиото за дизајн Biasol, инспирирано од естетиката на филмот „The Grand Budapest Hotel“ на...

Advertisement