Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Apple конечно го претстави својот прв автомобил?

Дали воланот, тркалата и моторот се купени посебно?

Проектот Apple Car е јавна тајна, иако познатиот технолошки гигант не сака да открива никакви детали за него, како што е случајот со сите други новитети со нивен потпис. Сепак, со постојано поднесување на барања за патенти, практично можеме да го потврдиме постоењето на тајна група инженери кои работат на автомобил на Apple за нивните клиенти. Внатрешно познат како Project Titan, овој проект за автономно возило започна во 2014 година. Помина низ бројни подеми и падови, што за малку било доведено до негово трајно исклучување. Сепак, Ројтерс во својот извештај откри дека Apple планира официјално лансирање во 2024 година. Деталите за самиот автомобил се прилично оскудни, а британската лизинг компанија Ванарама ги искористи сите официјални патенти за да создаде сет на дигитални рендери на овој модел.

Ако на прв поглед мислите дека концептот Vanarama Apple Car изгледа неверојатно слично на моделот Tesla Cybertruck, не сте сами. Сепак, двете EV возила имаат аголни, остри линии заедно со општи дизајни кои се разликуваат од традиционалните автомобили. Надворешноста е ослободена од „гужви“ додека неговиот дизајн се чини дека е дело на актуелните дизајнери на телефони на Apple. Логото на Apple може да се види напред и назад, а тркалата добиваат одлична завршница. Предните светла и позициските светла се тенки и ја покриваат целата ширина на предниот и задниот дел на автомобилот. Она што е особено интересно, дизајнот на Apple доби истакната предна решетка, што не е нешто што го очекувате од EV автомобил.

Еден од главните акценти на концептот на брендот Vanarama е „GlassHouse“. Овој автомобил нема традиционални столбови како рамка, туку има стаклен елемент во кој предното и задното стакло, панорамскиот покрив и прозорците непречено се поврзуваат едни со други. Придобивките од овој дизајн нудат непречен поглед на околината, без слепи точки, што ја прави кабината да изгледа пространа и воздушна. Сепак, не сме сигурни колку е безбеден овој дизајн и дали воопшто би можел да се регистрира.

Дизајнерскиот концепт има и автомобил на Apple со „suicide“ врата, што ја прави кабината, заедно со отсуството на столбови Б, ја прават кабината навистина удобна. Целата контролна табла е еден огромен екран, што е насоката во која веќе се движи автомобилската индустрија. Моделот има волан и џојстик во централниот дел на конзолата, за кои не можеме да одлучиме за што служи. Предните седишта можат целосно да се ротираат, што ни кажува дека автомобилот на Apple ќе биде целосно автономен. Брендот Vanarama тврди дека нивните експерти ги создале овие рендери максимално по патентите поднесени од Apple, но не очекуваме дека нивниот вистински автомобил навистина ќе изгледа вака.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Advertisement