Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Aстон Мартин ја претстави јуниорската едиција „No time to die“

Дали како дете сонувавте да возите автомобил Џејмс Бонд со сите негови алатки и гаџети?

Некои од нас сигурно да! Пред две години, Астон Мартин објави партнерство со продуцентите на познатите филмови за Џејмс Бонд, што вклучува изградба на реплики на моделот DB5 од филмот Goldfinger. Иако автомобилот дојде со голем број интересни гаџети за Бонд, беа планирани за изградба само дваесет и пет примероци, со цена од 3,5 милиони долари. Доколку сте ја пропуштиле таа можност, имаме одлични вести за вас. Астон Мартин соработува со компанијата Тhe Little Car и EON Productions за да направи електрична реплика на Bond DB5, која ќе доаѓа со вистински шпионски алатки.

Најновиот проект е продолжение на соработката помеѓу брендот Астон Мартин и компанијата Тhe Little Car, која минатата година го креира DB5 Junior. Новиот модел на Aston Martin DB5 Junior No Time To Die Edition, како што сугерира името, го слави најновиот филм за Бонд кој наскоро ќе се појави во кината. Репликата со две седишта прекрасно ги прикажува сите детали од оригиналот дизајнирани од Q Division за најпознатиот таен агент. Вратата на совозачот има тајна контролна табла која може да се користи за спуштање на предните фарови и откривање митралези, активирање на механизмот за ротирачка регистарска табличка или активирање на чадниот екран. За жал, моделот нема седиште што може да се катапултира и механизам за создавање на свлечиште од нафта, но тоа дури може да биде и премногу.

Една очигледна разлика помеѓу оригиналната и Junior верзијата на овој модел, покрај димензиите, е недостатокот на покрив за детската верзија. DB5 Junior е создаден како модел на пајак, за разлика од купето Бонд. Сепак, дизајнот без покрив е дизајниран така што возрасно лице може да се смести во кабината на возачот. Изданието No Time To Die исто така доби повеќе моќ и поголем опсег на транзиција во споредба со Junior, заедно со регенеративни сопирачки, дискови за сопирачки Brembo, амортизери Bilstein и специјални пружини. Само 125 примероци од изданието Aston Martin DB5 Junior No Time to Die ќе бидат произведени, а секоја од нив ќе чини 123.000 евра.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Според архитектурата, би рекле дека сте во Тунис или Мароко, а всушност сте во татковината на витезите од Малта, најголемиот симбол за одбрана на...

Cotton Club

Италијанската луксузна куќа Dolce & Gabbana ја претстави својата кампања Essentials есен/зима 2021 година во која се појавува супермоделот Бјанка Балти. Рекламната кампања за...

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Advertisement