Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

918-Mile LaFerrari е подготвен да соборува рекорди

Дали сте за бургунди хиперавтомобил?

Уште кога беа нови, беше тешко да се одлучи кој од ,,Светото трио” хиперавтомобили да го однесете дома.

Мекларен П1 беше ,,дивјак”, Порше 918 Спајдер беше ,,технолошко чудо”, а ЛаФерари беше ,,Ферари со број до 11″.

Секој од овие автомобили беше продаден во ограничен број, што ги направи моментална инвестиција. Десет години подоцна, луѓето почнуваат да ги собираат наградите.

Иако беше борба да се одлучи кој е најдобар, нема сомнение кој е највреден. Претходно годинава, 5.000 милји Порше 918 Спајдер, беше продаден за 1.405.000 долари на Колекција автомобили. Во мај 2021 година, на првиот Мекларен П1 проценетата цена му беше 1 милион долари.

Но, LaFerraris отсекогаш продавале за ,,смешни пари”. Во 2017 година, некој плати 2,54 милиони американски долари за оној што не е хомологиран за употреба на патишта, а сегашниот рекорден стандард е нешто помалку од 10 милиони долари за LaFerrari Aperta. Но, наскоро може да има нов рекордер.

Тоа е затоа што високо уникатниот LaFerrari 2016 наскоро ќе излезе  преку РМ Сотбис. Не сме 100% убедени дека стандардниот автомобил е единствен како Aperta, но овој има неколку клучни продажни точки што го прават многу, многу посебен.

Има само 918 милји на часовникот и доаѓа со вграден багаж. Малку сме разочарани што некој го купил овој автомобил и никогаш не се потрудил да го вози правилно. Сепак, сега некој друг има можност да вози она што во суштина е сосема нов LaFerrari.

Оваа конкретна единица е,  кафеава или можеби бордо. Бојата се вика Виначија и е единствена од ваков вид. Внатрешноста е нарачана и избрана за да одговара на две од другите историски значајни ферари на сопственикот.

Оригиналниот сопственик го чувал само една или две години пред да биде продаден на испраќачот. Оттогаш, се одржува во контролирано складиште, најверојатно чекше цените да се зголемат. Тоа време е сега, се чини.

LaFerrari беше еден од првите хибридни хиперавтомобили, опремен со 6,3-литарски V12 природно вшмукуван V12 способен за забрзување до 9.250 вртежи во минута. V12 произведува 789 КС и 516 lb-ft вртежен момент. Работи со електричен мотор со моќност од 161 КС за да произведе комбинирана моќност од 949 КС и вртежен момент од 663 lb-ft. Не се споменува резерва, но не очекуваме дека ова ќе оди ефтино.

Што се однесува до историското движење на Ферари, Ferrari 250 GTO беше продаден за 48 милиони долари, додека тркачкиот автомобил Ferrari 290 MM од 1956 година беше продаден за 22 милиони долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement