Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

22 години стар, и комплетно нов: Дали би дале 11.000 евра за феноменалниот Москвич Алеко?

Кога модел од пред две или три децении ќе се најде во реклами за автомобили, гаражиран, одржуван, сочуван во совршена состојба, со мала километража на бирачот, тој веднаш станува предмет на интерес за љубителите и колекционерите.

Бројни професионални страници (вклучително и нашата колона) во повеќе наврати годинава пишуваа за вакви примери на БМВ и Мерцедес од 90-тите, кои достигнаа цени на нивните сегашни наследници на аукциите.

Сепак, лесно е да се биде модерен класик кога на хаубата има ѕвезда од трикрака, но што ако на вратата од багажникот има натпис Москвич Алеко? Па, токму таков „млад тајмер“, во совршена состојба, се најде на страниците на руската реклама Дром.

Копија од една од последните редизајнирани верзии на тој автомобил, која во Русија е наречена „Свјатогор“, беше произведена во 1998 година, и оттогаш помина само 1.060 километри.

Овој Алеко е целосно во фабричка состојба. Телото е во оригинална темно зелена боја, а комплетната внатрешност, контролната табла, централната конзола, панелите на вратите и оградите, теписи и подни душеци … се чини дека сè штотуку излезе од производните линии на сега непостоечката фабрика во Москва.

Поради сето тоа, цената одговара на една таква „модерна класика“. Продавачот бара 970.000 рубли, или 10.635 евра, од неговиот Алек.

Автомобилот е придвижуван од Ладин, односно 1,6-литарскиот бензински мотор на АвтоВАЗ со 76 коњски сили, поврзан со петстепен мануелен менувач.

Патем, Москвич-2141, како што се читаше официјалната фабричка ознака на Алек, е произведен, во неколку верзии и модификации, во периодот од 1986 до 2002 година. Во тој период, од патеките во фабриката излегоа вкупно 716.800 илјади автомобили.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Овие 5 диети се научно докажани и ефикасни, пишува healthline.com: Диета со ниски јаглени хидрати Тоа е диета со храна која содржи малку јаглени...

Cotton Club

Или ќе го обожавате овој тренд или нема да ви се допаѓа воопшто. Модата постојано се врти во круг, а оваа сезона, чевлите што...

Cotton Club

Покрај нејзиниот сопруг, новата американска потпретседателка на историската инаугурација ја поддржаа и нејзините деца од претходниот брак, синот Кол и ќерката Ела Емхоф, а...

Cotton Club

Веќе разбравме: во блиска иднина, не можеме да се скриеме од алузии на темата домашна облека, сакале или не. Откако ги поминаа скоро сите...

Advertisement