Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

100 години луксуз и декаденција: Maybach го прослави својот прв век

Mercedes Maybach е еден од омилените автомобили на олигарсите, моќните луѓе и оние за кои парите не се проблем кога станува збор за луксуз, лична безбедност, но и статус…

Затоа, секогаш кога новиот Maybach ќе се појави во јавноста, љубителите на славниот бренд чекаат со ококорени очи да ги запознаат сите негови атрибути, додека кога првпат ќе го слушнат како грми низ градските улици, без здив уживаат во неговиот импозантен изглед. Верувале или не, Maybach годинава го слави својот стоти роденден, а Mercedes одлучи да го претвори во настан што ќе се памети долго време.

Минатата недела, германскиот бренд сподели омаж на својот луксузен под-бренд како дел од стогодишнината, нарекувајќи го врв на луксузот и креативното зајакнување. Во соопштението за печат, можевме да видиме дека добрите работи поврзани со Maybach допрва доаѓаат, но нашето внимание го украде една слика, во која гледаме сосема нов седан со ознаки V12.

Придружната фотографија претставува посебен модел посветен на стогодишнината од брендот, виден на W223 S-Class, кој беше претставен минатата есен. Елегантната лимузина е повеќе од доволна причина за возбуда сама по себе, но мора да признаеме дека нашето срце чука забрзано токму поради таа ознака V12 на предниот браник, веднаш над познатото лого на Maybach.

Набргу по претставувањето на новата S-Class, Maybach ја претстави сопствената верзија на седанот, S580. Моделот со четири врати се придвижува од 4,0-литарски twin-turbo V8 со хибридна технологија EQ-Boost. Во комбинација со деветстепен автоматски менувач, тој произведува 496 коњски сили, иако неговата хибридна технологија го зголемува за дополнителни 21 КС. Ќе се согласите, тоа е изобилство на моќ, дури и за гломазни автомобили како S580. Сепак, замислете колку може да биде помоќен со единица V12 под хаубата…

Најновата генерација на Maybach S-Class беше достапна само со twin-turbo V12 кој произведуваше 621 коњски сили, и веруваме дека оваа повторување ќе биде уште помоќна.

Мораме да истакнеме дека освен описната фотографија од омажот на Mercedes кон Maybach, немаме дополнителни информации за V12 S-класа и не знаеме ниту дали тоа ќе биде дел од нашата реалност. Дури и луѓето од брендот Mercedes ги затворија устите кога ги замоливме за дополнителни информации, тврдејќи дека ова е само „тизер“ и дека нема што повеќе да споделат, барем не засега.

Сепак, бидејќи сите знаеме дека тизерот е увид во она што претстои, знаеме дека имаме на што да се радуваме!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Наместо непотребно горење на дрва, што денес е вообичаена практика поради хиперпродукција и при која се ослободуваат штетни емисии на јаглерод диоксид во атмосферата,...

Four Seasons

Јужнокинескиот карст на почетокот звучи како евтина роба од Ebay, но не мора да биде. Во овој случај, зборуваме за нешто толку вредно и...

Fool Moon

Карл Лагерфелд, великанот на светската модна сцена, беше еден од најголемите таленти на 20 век и во исто време колекционер со ненаситна жед кога...

Green Tea

Резултатите од истражувањето се многу интересни… Врската помеѓу мирисот и уживањето во храната е јасна и одамна е документирана. Но, дали некогаш ви текнало...

Advertisement