Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Љубов на прво возење: : Mercedes G-Wagen

За време на саемот IAA Mobility во 2021 година во Минхен, Мерцедес Бенц ја претстави новата постава на електрични возила под знакот на Mercedes EQ, вклучувајќи го и Concept EQG-Mercedes New Electric G-Wagen.

Официјално познат како Concept EQG, целосно електричниот G-Wagen наводно е подготвен за производство за да се совпадне со целокупниот состав на EQ, со што флотата на Мерцедес ќе се донесе во иднина со целосно електрични патнички возила. Концептот EQG го издигнува иконското возило G-Wagen со носталгична, но модерна естетика-комплетно со двојна рамка на каросеријата и светлечки акценти. Како и да е, стилот на каросеријата останува во согласност со сегашниот G-Wagen кој има бокс и зголемен изглед. Додавањето бандажи во стилот на плочата, целосно осветлена предна решетка, и секако електричниот мотор, секако, ќе го доведе G-Wagen во нова димензија погодна за иднината на еко-свесниот транспорт.

Во овој момент, концептот EQG е токму тоа – концепт – без официјални цени, спецификации или датуми на достапност засега објавени. Нема индикации за големината на батеријата, моќноста на електричните мотори, вкупниот опсег, итн., Но ние знаеме (очекувано) дека ќе има погон на четири тркала и опции со голема и ниска брзина. Плус, со оглед на тоа што G-Wagen веќе е статусен симбол во линијата Mercedes benz, сигурни сме дека Mercedes ќе додаде пакет дополнителни додатоци и технолошки додатоци за да го одржи иконското наследство на G-Wagen.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Four Seasons

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот...

Cotton Club

По импресивниот успех во Париз, Шангај и Лондон, изложбата „Кристијан Диор: Дизајнер на соништата“ наскоро ќе ужива долго во Музејот во Бруклин, во Њујорк....

Advertisement