Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Што вози Бетмен кога не е на должност

Дали навистина некое возило – реално или имагинарно – може да му конкурира на Бетмобил? Ако го прашате Бетмен, има само еден одговор на тоа прашање – Vision Mercedes-Maybach 6.

Не, овој футуристички концептен автомобил не беше победник на неодамнешната анкета спроведена меѓу обожавателите на „Маскираниот одмаздник“. Всушност, овој модел ќе го води неговото алтер его, плејбој-милијардерот Брус Вејн, во претстојниот филм „Флеш“.

Љубовта на Вејн кон елегантните и брзи машини е претставена на нови фотографии од сетот на „Ворнер Брос“ студиото. На фотографиите ни е прикажан Мајкл Китон, кој се враќа во оваа улога за прв пат по филмот од 1992 година, Бетмен се враќа, облечен во елегантно одело, на само неколку чекори од неговиот автомобил. Ако се прашувате зошто Китон се појавува во филмот скоро три децении по неговата прва улога, треба да знаете дека мултиверзното патување ќе биде клучната точка на ова ново достигнување, па дури и Бен Афлек повторно ќе ги добие своите пет минути слава во оваа улога.

Но, да се вратиме на приказната за автомобилот. Најпознатиот жител на Готам избра навистина возбудлив модел за себе. Прво претставен во варијанти на купе за време на Pebble Beach Concours d’Elegance во 2016 година, а потоа како кабриолет следната година, овој автомобил е долг скоро шест метри и доби форма инспирирана од „Art Deco“ ерата и внатрешност што потсетува на вселенски брод. Под хаубата се наоѓа целосно електричен погонски систем кој може да генерира 750 коњски сили и да постигне брзина од сто километри на час за само четири секунди. Една интересна работа во врска со автомобилот што ќе го вози Брус Вејн е што тој очигледно е завршен во сјајна црна или темносина боја. Возилото претходно беше претставено во црвено купе, односно во сина варијанта на кабриолет.

Се разбира, појавата на Vision 6 во овој филм воопшто не изненадува. Браќата Ворнер и Мерцедес имаат долгогодишно партнерство. Всушност, два филма на Mercedes – E-Class Convertible и AMG Vision GT, беа претставени во филмот Justice League во 2017 година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Ако се впуштите во авантура за истражување на изработката на часовници, ќе наидете на вистински ремек -дела кои ви го одземаат здивот со секое...

Four Seasons

Антони Гауди остави траен и препознатлив белег во Барселона, а оваа есен некои ќе имаат привилегија да спијат во првата куќа што ја изградил....

Fool Moon

Девојчето викендов наполни една година. Џиџи Хадид и Зајн Малик имаа многу важен предизвик: да го прослават овој викенд, првиот роденден на нивната ќерка...

Wall Street

Не е голема работа богатите да трошат милиони долари одеднаш. Бил Гејтс има толку многу пари што дури и да одлучи да троши милион...

Advertisement