Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Футуристичка јахта од Русија за посветла иднина на светот

Суперјахтите од ден на ден се претвораат во понапредни, врвни ремек-дела…

Watercraft X-01, кој е дело на DRF Tools, визуелен уметник од Москва, е само еден пример од нашето тврдење. Иако засега само во концептна фаза, во која веројатно ќе остане уште долго, ќе ве натера да имате волшебно стапче со кое ќе можете да го претворите во реалност. Засега нема многу детали за оваа убавица која може да ги освои сите седум мориња, но галеријата што ја придружува ни помага подобро да ја запознаеме врз основа на претпоставки.

Трупот на оваа јахта открива посветен хелиодром, што ни дава добра идеја за неговите димензии. Неговата основна структура може да се подели на три дела – има една централна пловечка платформа која се чини дека не е во контакт со водата долу, а од страна се наоѓаат два масивни, странични трупови, поради што делува како напредeн, џиновски катамаран. Тие, ни се чини, служат за неколку намени, како на пример лансирање брод и складирање тендери благодарение на големите странични отвори.

Труповите се опремени со џакузи на самиот врв, од каде навистина можете да уживате во убавината на животот. Според списанието „Auto Evolution“, главниот труп формира палуба на плажа која може да се спушти до нивото на водата и содржи отворен простор, кој е доволно голем за групно уживање во активностите. Над оваа палуба има простор за сончање со базен, заедно со футуристички домови.

Најинтересниот дел од оваа јахта е задниот труп, кој е украсен со прозорци во форма на саќе, што ни дава увид во животот под површината на водата. Во согласност со трендот на пловни објекти со ниска емисија, X-01 ќе остави минимално влијание врз неговата природна средина, благодарение на големиот број соларни панели. Засега, овој концепт очигледно ќе остане само концепт благодарение на неговата авангардна природа, но никогаш не се знае кога ќе зачекориме во иднината, во која бродовите како овој ќе бидат дел од нашето нормално секојдневие.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement