Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

ФОТО Mercedes се збогува со најпрестижната Е-класа…

НАЈПРЕСТИЖНАта верзија на E-Class заминува во пензија, а со тоа и последната V8 верзија.

Секое збогување е тажно, а Mercedes во овој случај нуди една утеха. Всушност, 999 од нив, но само за оние кои сакаат да одвојат нешто повеќе од 130.000 евра, што е основната E 63 S. Имено, сега има Final Edition со ограничено издание од 999 примероци.

Со оваа верзија од Е-класа, сега легендарниот V8 мотор со твин-турбо се збогува. Сè уште испорачува 612 КС и 850 Nm и ги движи сите четири тркала.

Ексклузивниот дизајн носи голем број посебни карактеристики, почнувајќи од специјалната надворешност од мат графит во сива боја во комбинација со тркала од 20 инчи и специјални ознаки. Има и Ноќен пакет со детали во сјајна црна завршница.

И кога ќе ја отворите вратата, основата ќе биде осветлена од логото на AMG и ќе ве покани во најексклузивниот ентериер што некогаш го понудила E-Class. И најдобро опремени. Напа кожа на седиштата, но и на арматурата, карбонска декорација, се само дел од деталите кои ќе го пополнат впечатокот за уникатноста на овој автомобил.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Advertisement