Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

„Формула Е“ со новото електрично возило од третата генерација ќе биде најефикасниот тркачки автомобил во светот

Електричните автомобили Gen3 ќе дебитираат во сезоната 2022-2023.

Формула Е го објави, како што тврди, најефикасниот тркачки автомобил на планетата. Тимовите ќе ја користат третата генерација на електричниот автомобил (Gen3) во сезоната 2022-23, а ќе можат да започнат со тестирање на пролет оваа година.

Не само што Gen3 е полесен и помал од неговиот претходник, Gen2, Формула Е и Меѓународната автомобилска федерација (FIA) велат дека најмалку 40 проценти од енергијата што се користи во трката ќе биде произведена со регенеративно сопирање. Како таков, Gen3 ќе биде првиот автомобил со формула без задни хидраулични сопирачки.

Во традиционалниот систем за сопирање, плочките на сопирачките создаваат триење во контакт со ротационите сопирачки и на тој начин го забавуваат автомобилот и произведуваат топлина од кинетичката енергија на автомобилот.

Регенеративното сопирање се заснова на едноставен принцип: соберете што е можно повеќе енергија што се троши и претворете ја во електрична енергија што се складира во батерија со голем капацитет. Овој систем ја собира енергијата за време на сопирањето, кога електричниот мотор започнува наназад. Го користи сопствениот моментум на возилото, а добиената енергија се испорачува и складира во акумулаторот на автомобилот.

Хидрауличниот систем за сопирање е потпомогнат од мотор, кој „се движи наназад“ и произведува електрична енергија што ја напојува батеријата кога возачот ќе ја крене ногата од педалата. Оваа компонента за сопирање не само што го успорува возилото, туку и го претвора електричниот мотор во генератор, со што се собира наголемата енергија.

Gen3 е исто така првиот автомобил со формула со преден и заден погонски систем. Задниот погон од 350 kW ќе биде надополнет со преден мотор од 250 kW. Со вкупно 600 kW тие повеќе од двојно ќе го удвојат регенеративниот капацитет на Gen2, пишува Engadget.

Формула Е и ФИА велат дека односот сила-тежина е двојно поефикасен од еквивалентен мотор со внатрешно согорување.

Формула Е сè уште не го покажа целосно дизајнот на возилото Gen3. Сепак, бидејќи тимовите ќе го тестираат болидот за неколку месеци, наскоро ќе имаме можност да видиме ново возило во акција.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement