Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Фестка, висока класа велосипед за патувања вон границите

Две години по лансирањето на Ровер, првиот модел бребдот од Чешка, Фестка го претстави Скаут-велосипедот од висока класа, со високи перформанси, создаден со погруби терени. Мајкл Мурешек, ко-основач и дизајнер на рамки на компанијата, го објаснува размислувањето зад новиот модел: „Популарноста на возењето велосипеди расте, така и новите предизвици за посовршени изданија се зголемува. Скаут се покажа како многу посупериорен над Ровер на сите патишта “.

Геометријата на новиот модел е дизајнирана околу продолжено меѓуоскино растојание чиј опсег може дополнително да се измени со помош на прилагодливата патека обезбедена од вилушката Columbus Futura Cross. Рамката е изградена од цевки со поголем волумен дизајнирани да обезбедат вистинска рамнотежа на високи модулни влакна и отпорност на механички оштетувања. Извидникот се чувствува многу робусно, но сепак е лесен и пргав; во својот елемент се качува, се спушта и се тркала по сите тврди и остри површини.

Festka's bike Scout

Модел Scout
Како и кај сите модели на Festka, Scout е достапен со сопствена геометрија за многу умерено надополнување
Настапот е секогаш висок на приоритетната листа на Фестка и Извидникот не е исклучок. Особено фокусот овде беше да се направи велосипедот да реагира брзо, но без напор. Мајкл Мурешек нуди поглед на неговото размислување: „Луѓето имаат тенденција да ги поврзуваат перформансите со брзината, но тоа не е она за што се работи. Ефикасниот пренос на енергија од возачот до рамката и понатаму значи дека вашата моќ не се троши и ќе ви треба помалку напор за да ја постигнете целта. Ефикасноста, исто така, може да се постогне со помал напор и помал замор “.

Последните случувања во развојот на компонентите Fest овозможија на „Фестка“ да го дизајнира „Скаут“ како прва рамка на марката специјално наменета за возови со погон. Придобивките од оптималната линија на ланци и подесувањето на еднократно дополнително придонесуваат за ефикасноста и леснотијата на користење на велосипедот.

Како и кај сите модели на Festka, покрај опсегот на стандардни големини, Scout е достапен со сопствена геометрија за многу умерено надополнување. Рамката, исто така, може совршено да се прилагоди на потребите и амбициите на корисникот за пакување велосипеди. Можностите се движат од бројот/позиционирањето на навртките за навртки за торби и лавици до идеалниот агол на наклон на голот за да се вклопат во ТТ торба. Можни се и добредојдени напредни опции како интегрирање на динамо и кабли за светла, како и многу други посебни предизвици за прилагодување.
Тука се применуваат сите четири тековни категории на шеми за дизајн што ги нуди Фестка, вклучително и ограничената врвна линија YOU BY FESTKA.

Технички карактеристики

Придобивките од оптималната линија на ланци и подесувањето на еднократно дополнително придонесуваат за ефикасноста и леснотијата на користење на велосипедот
Долни кочници: PF 86,5/41 мм

Вилушка: Columbus Futura Cross 1 ½ / Columbus Futura Cross+1

Дијаметар на главна цевка: 52 мм

Преден кламп: 34,9 мм

Дијаметар на седиштето: 31,6 мм

Менувач на брзини: 1x механички, Di2, eTap, Ротор

Гуми: 42 mm (700c) / 50 mm (650b) (ширина како што се мери)

Ротори: 140 мм заден, 160 мм напред

Тежина: Прибл. 1000 гр

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement