Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Уште само еден ден до претставувањето на целосно новиот Lexus LX 600

Уште само еден ден до крајот.

Тојота Ленд Крузер 2022 година беше откриен во јуни и на типичен начин, побарувачката беше голема. За жал, Америка е меѓу земјите што нема да го добијат луксузниот теренец, но Lexus LX ќе се продава овде како сличен производ со уште повеќе удобности. Моделот Lexus е одложен, а верзијата на Toyota постојано се соочува со проблеми во производството заради проблемите со снабдувањето, но постигнат е напредок и Lexus го најавува новиот LX и го објави датумот на неговото пристигнување : 12:30 часот EST среда, 13 октомври.

Краткото видео погоре открива малку освен датумот на откривање, но Lexus беше доволно љубезен да обезбеди една јасна слика за задницата на целосно новиот LX. Тоа е првиот јасен изглед што го имавме кај теренецот, и гледаме прекрасен аранжман на светлина со двете задни светла поврзани со LED лента со целосна ширина што го врамува значката Lexus. Исто така, гледаме значка LX 600, што ги потврдува претходните извештаи дека овој модел ќе биде нов опсег што ќе ја замени ознаката LX 570 од претходната генерација. Како што е вообичаено овие денови, откривањето ќе се одржи на Интернет, но планирано е физичко откривање во Музејот на современа уметност „Гаража“ во Москва, Русија.

Очекуваме дека новиот LX 600 ќе користи турбо V6 на Toyota Land Cruiser 300, поврзан со 10-степен автоматски менувач. Во тоа возило, V6 развива 409 коњски сили и 479 lb-ft вртежен момент, но ние би можеле да погрешиме и да видиме дека LX со опсег достигнува со дво-турбо V8. Сепак, ова е малку веројатно, но за оние кои не се заинтересирани за горната облога, протечените документи открија дека ќе има и два модела LX 570, со тоа што најверојатно ќе го задржат стариот 5,7-литарски V8. Тојота го отфрли V8 во Land Cruiser, но Lexus обично не сака да се откаже од V8, па ќе треба да почекаме следната недела во среда за да ја дознаеме вистината.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement