Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Уникатен Rolls Royce инспириран од Јапонската архитектура

Rolls Royce претстави нов уникатен модел создаден во соработка со реномираниот јапонски архитект, Кенго Кум ​…

Rolls Royce Dawn нарачана е специјално скроена да ја отсликува филозофијата на новата луксузна резиденција, The Kita, лоцирана во центарот на Токио, дизајнирана од Кума. Уникатниот Rolls е нарачан од сопственикот на уникатниот пентхаус на повеќе нивоа, „The Kita Tea House“, именуван по чајџилницата што нуди неверојатен поглед на храмот Меиџи и Националниот стадион на Јапонија, кој е реновиран од Кума.

Уникатната Dawn е создадена како дел од Rolls Royce Bespoke, и се одликува со специјален надворешен финиш на Silver Haze што ги претставува структурните материјали на јадрото на зградата. Оваа интригантна боја го открива својот бронзен сјај кога е изложена на директна сончева светлина, имитирајќи го бронзениот екран Коши од надворешноста на зградата и деталите со ист тон сместен во внатрешноста. Природни костенски панели во задниот дел ги поврзува ентериерот и екстериерот, создавајќи изглед на богати панели кои го гледаат влезниот хол на пентхаусот.

Во внатрешноста на возачката кабина, кожениот ентериер Selby Grey е нагласен со арктички бели и црни детали, кои се придружени со сиви ремени. Предната решетка доби градиентска завршница, што е првпат за Rolls Royce. Хоризонталните омбре премини од Piano Selby Grey до Piano Black создаваат уникатен ефект. Маската доби и интарзија од не’рѓосувачки челик што го претставува логото на Кита. Мотивот може да се види и во форма на врски на потпирачите за глава на предните седишта. Покрај тоа, уникатниот Rolls Royce Dawn доаѓа со специјално дизајниран часовник Bespoke и чадори, чија боја совршено одговара на нејзината внатрешност.

„Ова е прв пат да се вклучам во проект од ваков тип како консултант и горд сум што го сторив тоа за Rolls Royce, компанија што ја ценам заради нејзините традиционални вештини и желба да го покажам најдоброто кога станува збор за природни материјали. Rolls Royce ја внесе суштината на проектот „The Kita“ во неговиот автомобил, дозволувајќи му на сопственикот на скап пентхаус да ужива во него каде и да оди. Голема чест е да се види овој автомобил кога конечно ќе пристигне во Токио, неговиот дома “, објаснува архитектот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement