Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

УЛТРАРЕТКО FERRARI од 1957 ГОДИНА НА АУКЦИЈА МОЖЕ ДА СЕ ПРОДАДЕ ЗА 10 милиони долари…

Редок модел на еден од најубавите тркачки автомобили на Ferrari ќе биде ставен на аукција следниот месец од RM Sotheby’s како дел од неделата на автомобили во Монтереј.

Ferrari 500 TRC Spider Scaglietti од 1957 година е „рафинирана“ и попријатна верзија на возачот на 500 TR, првиот автомобил на Ferrari што го носи името Теста Роса.

Со само 19 примероци произведени помеѓу 1956 и 1957 година – сите за приватни купувачи – автомобилот се одликува со каросерија во стилот на Scaglietti со поширока кабина од неговиот непосреден претходник, како и обични врати и шофершајбни, две карактеристики претходно отсутни.

Автомобилот беше опремен со четирицилиндричен мотор дизајниран од инженерот Аурелио Лампреди. Можеби немаше V-12 што го имаа другите тркачки автомобили на производителот, но беше доволно моќен да го придвижи возилото на многу патеки, вклучително и победата во класата на Ле Ман во 1957 година.

Овој конкретен 500 TRC беше претпоследното парче што излезе од производната линија во април 1957 година. Иако првично беше обоен во сино-бело, сега има многу покласична црвена и црна тркачка боја со суптилна бела лента што ги раздвојува боите. Автомобилот, кој во 2014 година го купи познатиот колекционер Оскар Дејвис, е целосно реставриран.

Покрај тоа што е вистинска убавица, овој 500 TRC има и богата тркачка историја. Иако не започна добро – тој се повлече од Ле Ман во 1957 година поради дефект на пумпата за вода – тој освои две шампионати на SCCA E-Modified во 1958 и 1959 година.

Учествувал на најмалку 30 трки помеѓу 1957 и 1963 година, освојувајќи титули на 18 од нив. Не се вози со децении, но оттогаш стана место на саеми за класични автомобили.

Идните сопственици на 500 TRC мора да бидат подготвени да потрошат малку повеќе за да го добијат. RM Sotheby’s проценува дека автомобилот ќе се продава помеѓу 8 и 10 милиони долари кога ќе биде изложен во конгресниот центар во Монтереј на 19 август.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Fool Moon

Серена Вилијамс отворено проговори за својата одлука да се повлече од светот на тенисот, но и за постпородилната депресија и тешките одлуки со кои...

Advertisement