Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Турбо дизел моторите на Toyota исто така можат да работат на гориво од 100% обновливи извори…

Тојота главно нуди хибриди, но Land Cruiser и Hilux се уште се нудат со турбо дизел мотори, а од следната година ќе можат да користат гориво произведено од 100% обновливи извори.

Иако многумина мислат дека веќе не може барем во Европа да се купи Toyota со дизел мотор, вистината е поинаква, а во понуда се модели со турбо дизели и од следната година ќе можат да работат на гориво, од 100% обновливи извори. Секако, станува збор за моделите Land Cruiser и Hilux, кои користат турбо дизел мотори на Toyota. Овде зборуваме за горивото означено со HVO100, каде што HVO значи хидротретирано растително масло, а е направено од 100% обновливи извори. Најдобар пример е отпадното масло за јадење кое сите го користиме во домаќинството!

Горивото HVO100 го исполнува европскиот стандард за квалитет EN 15940, има поголем цетански број од стандардниот дизел (c80) и помала количина на сулфур и ароматични соединенија. А што се однесува до бензинските пумпи, во Европа во моментов има над 1.000.Но, како што се зголемува побарувачката, се зголемува и производството, па се очекува во иднина овој енергенс да го има речиси на секоја бензинска пумпа.

А за оние кои најмногу ги интересира како возат овие автомобили, треба да се каже дека возењето на гориво HVO100 во никој случај не се разликува од другите возила што користат дизел гориво, така што не е потребно прилагодување за идните сопственици на такви возила, а разликите се само во работата на моторот, односно прилагодување на системот за вбризгување гориво, за што се грижи фабриката.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Ferrari го започна развојот на моделот Purosangue во 2017 година и официјално ја потврди веста за производството на својот прв SUV една година подоцна....

Fool Moon

Најстариот син на Николас Кејџ изгледа сосема поинаку од неговиот славен татко, но се чини дека имаат заедничка слабост кон жените… Вестон Кејџ Копола...

Cotton Club

Кајли Џенер (25) деновиве е во Париз и ревносно ја следи Модната недела, но модните трендови ги диктира само она. Кајли Џенер на модната...

Fool Moon

Познатата двојка неодамна се раздели, а сега за прв пат беа фотографирани заедно на натпревар кој го играше нивниот син.Познатата пејачка Шакира и нејзиниот...

Advertisement