Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

„Татиана” Ќе дебитира во Монако 2021

Бродоградилиштето Билгин Јахти со седиште во Истанбул ги зголемува своите опсези од 2019 година со нови проекти. Откако ја лансираше својата водечка 80-метарска ,,Татјана” во февруари 2020 година, Билгин Јахти во моментов изгради три единици од серијата Билгин 263 од 80 метри. Првата од серијата наречена Татјана премиерно ќе дебитира на шоуто за јахти во Монако во 2021 година, што ќе се одржи од 22-25 септември. Агресивни и елегантни се вистинските зборови за да се опишат нејзините надворешни линии и поморска архитектура дизајнирани од Единствениот дизајн на јахти и ентериери од H2 Yacht Design. Имајќи сместување за до 16 гости во осум кабини што ги опфаќа костумите на сопственикот, таа достигнува максимална брзина од 19 јазли и има брзина на крстарење со 12 јазли со моќност од 2.560 kW двојни мотори и генератор.

80m / 263 foot Bilgin Yacht named Tatiana Front View
Model Onlooking Side View 80m / 263 foot Bilgin Yacht Tatiana

Билгин 263 е навистина единствен со својот дизајн и удобност. Се создаваше многу привлечна јахта со елегантен и секси профил, избегнувајќи голема доза на дизајнерски клишеа. Зголемувањето на областите за живеење нормално резултира со гломазни дизајни, но дизајнерите на Билгин 263 беа внимателни да го направат бродот со ултимативен луксуз, создавајќи уникатно искуство на јахта. Билгин 263 има дизајн став кој ќе доминира во секторот за јахти низ целиот свет. Ова јасно ќе ја направи трендсетер меѓу денешните суперјахти од челик-алуминиум.

Side Expanding Deck On Board 80m / 263 foot Bilgin Yacht Tatiana

Сопственикот на 80-метарската Татјана, имено NB75, е заљубен во спортски и современи линии, додека обрнува многу внимание на естетските детали. Од првиот состанок, Емрекан ÖZGÜN од Unique Yacht Design & Naval Architecture споделува дека тие „се фокусираа на создавање спортска суперјахта со елегантни области за живеење. Всушност, за нас беше предизвик да дизајнираме јахта која е и спортска и во мачо стил. Поминавме многу детали со цел да комбинираме различни карактеристики и да направиме сопственикот да се чувствува како дома “.

Јахтите Билгин 263 се полни со изненадувања внатре и надвор. Клубот на плажа кој е поврзан со главната дневна соба е многу пристапен, како и доволно голем за големи собири. Тендите и морските играчки се наоѓаат на предната палуба, така успеале да имаат базен на подрачјето со должина од 8,5 метри и длабочина од 1,4 метри.

Како што големината на јахтата станува поголема, станува малку потешко за сопственикот да се чувствува поврзан со морето. Со цел да се избегне ова, користењето на големи прозорци, приватни тераси и области за дружење на отворено беа вклучени во Билгин 263. Секоја кабина на ,,Татјана”сега нуди различни перспективи за оние што престојуваат таму.

Татјана има добро избалансирана и оптимизирана надградба што ја наведува да плови до 19 јазли со нула динамична опременост. На овој начин, таа ќе биде многу економична јахта во споредба со нејзините современици. Дополнително, додека пловевме со брзина од 12 јазли со моќност од двојни мотори со 2.560 kW и генератор, потрошувачката на гориво е околу 250 литри на час, што досега сме навикнати да ја гледаме на јахта од 40 метри. Значи, ,,Татјана” е различен и сосема нов концепт не само со дизајнерскиот став, туку и со изведбата.

Вториот корпус-кој веќе е продаден-се планира да биде лансиран во 2022 година и после тоа, третиот корпус на моделот ќе му биде предаден на нејзиниот сопственик во 2023 година. Серијата ја нагласува еколошката, со посебен издувен систем кој обезбедува 100 % емисии на чист воздух. Со два мотори од 2.560 kW, Татјана може да забрза до 19 јазли, додека брзината на крстарење од 12 јазли ја одржува потрошувачката на гориво на 250 l/h. Таа е изградена во согласност со сертификатот за IMO Tier III и се смета за најеколошка јахта во нејзината класа.

Третата единица од серијата, имено NB78 се произведува со целосно нов распоред и се преместува во опремата за опрема во Западен Истанбул Марина. Во меѓувреме, новата нарачана суперјахта од 85 метри е во изградба со планирана испорака во 2025 година. Исто така, постои и специфичен проект за 74 метри изградба на суперјахта што доаѓа во 2023 година, додека најновиот проект е 50 метри под 500ЈТ суперјахта , планирано да бидат произведени и завршени, исто така, во 2022 година. Двете јахти имаат свои дизајни потпишани од Unique Yacht Design. Тие имаат модерни линии, пространи внатрешни и надворешни области за живеење, како и ги исполнуваат сите најнови стандарди за производство и најдобрите практики на индустријата.

ЗА БИЛГИН ЈАХТИ

Билгин јахти е бутик бродоградилиште на европската страна на Истанбул, гради нарачана од 50 до 120 метри луксузни суперјахти. Тоа е семеен бизнис веќе пет генерации од раните 1900-ти. Со своите 400+ висококвалификувани занаетчии, придонесува со 90% од работата дома, бродоградилиштето работи во објекти со површина од 60.000 квадратни метри, што вклучува и најсовремена фабрика за морски мебел.

работилница за механика, хидраулика, нерѓосувачки челик и тапацир. Од пролетта 2017 година, компанијата се прошири дополнително со дополнителни 10.000 квадратни квадрати и седиште лоцирани во Марина Западен Истанбул, што е приближно. 40 минути од новиот аеродром во Истанбул.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement