Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Сопственикот на сосема новиот Модел 3 ја тужеше TESLA за значителни недостатоци…

Квалитетот на Tesla често се доведува во прашање, а најновото тврдење e дека компанијата продала сосема нов Модел 3 во Германија со оштетени точки за подигање. Проблемот доведе до тужба, а еден германски сопственик бара возило за замена, пренесува AutoEvolution.

Германскиот инженер, наводно, го купил Tesla Model 3 Long Range во февруари 2021 година. Кога дојде пролетта, сопственикот договорил да ги замени зимските гуми, само за да открие дека сосема новиот автомобил има значителна штета. Три точки за подигање под автомобилот покажаа сериозни оштетувања.

Според извештаите, истрагата на сопственикот открила дека и други клиенти биле погодени од истиот проблем, наводно предизвикан од робот во фабриката на Tesla во Фремонт.

Според Кристоф Линднер, адвокат ангажиран од сопственикот, Tesla подоцна писмено признал дека го измениле процесот на производство за да избегнат слични недостатоци во иднина.

Во Германија, Линдер изгради репутација на „адвокат на Тesla“ кој редовно се занимава со случаи поврзани со возилата на компанијата.

Според германското издание на EFahrer, кое прво ја објави приказната, првиот одговор на Tesla е изјавата дека проблемите се козметички, кои можат да се решат едноставно со премачкување на оштетените делови. Кога сопственикот протестирал, компанијата наводно тврдела дека штетата не е покриена со гаранцијата. Сепак, Tesla има 4-годишна гаранција од 80.000 километри што ги покрива недостатоците во материјалот и изработката.

Сопственикот потоа ја најмил Линднер да го однесе случајот на суд во септември 2021 година, а адвокатот побарал независна проверка на возилото. DEKRA го прегледа автомобилот во април, откривајќи дека веднаш ќе ја помине својата прва редовна проверка како што налага германскиот закон за патишта.

Како заклучок, вештото лице изјави дека „Поради забележано оштетување на профилот за подигнување на куќиштето на батеријата, тест налепницата не може да се додели на возилото“. Сопственикот бара замена модел 3 за да го реши проблемот, кој би бил испорачан од фабриката на Tesla во Кина. Специфичен дел од условот е автомобилот да не се произведува во фабриката на Tesla во Фремонт во САД и возилото да биде беспрекорно при испораката.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement