Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Се продава уникатното Ferrari на Шекил О’Нил

Со скоро 216 см и 147 кг, Шекил О’Нил е дефинитивно една од најимпресивните фигури во светот на кошарката…

Со оваа конституција, влегувањето во тенок суперавтомобил е вистински кошмар, освен ако истиот автомобил не е тјуниран во насока кон невозможното. Неодамна, само еден таков модел на автомобилот Ferrari F355 Spider од 1998 година се појави на аукција и не припаѓаше на никој друг, освен на гореспоменатиот кошаркар.

Оваа елитна машина претрпе тешки рафинирања за да го смести овој голем човек лично и сега е достапна за „највисокиот“ можен калибар на возачот. За да се создаде дополнителен простор, мекиот врв бил исечен и заменет со специјални структурни засилувања, додека фабричкиот резервоар ја замени предната страна на автомобилот за да го зголеми просторот за нозете.

Специјалниот двобоен црно-сребрен ентериер е изменет и со тркачки седишта специјално дизајнирани со логото на Супермен, врежани во потпирачите за глава. За сите оние кои не се сеќаваат, славниот Шек го доби прекарот Супермен на врвот на својата кариера, создаден сосема случајно токму во времето кога компанијата Ferrari ја претстави својата линија F355.

Дополнително, прекрасниот Spider е опремен со перфектен звучен систем, со алпски бас и високотонци сместени во платна и панели на вратите, така што беспрекорното емитување на некои од најголемите хип хоп хитови од таа ера е една од најдобрите опции за сите нови сопственици, а можеби дури и една од четирите Студио-албум на Шек, кој знае. Другите дополнителни компоненти вклучуваат менувач инспириран од Ф1 автомобили и гуми Pirelli P Zero со 19-inch Giovanna Luxury тркала со пет краци.

Покрај овие специјално дизајнирани детали, многу од оригиналните компоненти на овој модел Spider останаа непроменети. Спортски класик со елегантна силуета, доаѓа во сребро на Аргенто Нирбургринг, под хаубата има идентична линија на моторот V8, со зафатнина од 3,5 литри, добра за 375 КС и 363,3 Nm вртежен момент. Покрај тоа, моделот на Шек е дефинитивно во совршена состојба и доаѓа со поминати само 11.909 километри.

И покрај фактот дека понудениот Spider не доаѓа со сертификат со кој се потврдува претходната сопственост на Шек, пензионираната НБА sвезда го овековечи постоењето на неговиот „постојан кабриолет“ во една епизода од емисијата МТВ Крибс во текот на 90-тите години на минатиот век. За време на сегментот од седум минути, Шек го претставува своето Ferrari и објаснува како е можно да седне и да вози неверојатен кабриолет, истакнувајќи ги неговите други карактеристики слични на трајно отстранување на покривот на автомобилот.

Ова уникатно Ferrari е ставен на списокот на аукциската куќа Bring-a-Trailer, додека за време на пишувањето на овој напис, остана уште еден ден до крајот на наддавањето, а цената достигна бројка од 49.500 долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Силвија Фенди се занимава со класични елементи на машка облека, но тука додава и логоманија, па покрај основните тонови, колекцијата ги истакнува и ефективните,...

Fool Moon

Што одредува кој сексуално нè привлекува? Ова е изненадувачки тешко прашање на кое е тешко да се одговори затоа што се чини дека привлечноста...

Fool Moon

Саде Аду го прослави својот 62-ри роденден на 16 јануари. Саде, родена во Нигерија и израсната во Велика Британија, го издаде својот прв албум...

Cotton Club

Сочниот портокал е одговорен за добро расположение – токму тоа што ни треба во студената сезона. Дизајнерите не го игнорираа овој факт, ги зачинија...

Advertisement