Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Се продава автомобилот на Пол Њуман, под хаубата се крие вистински ѕвер…

VOLVO некогаш беше познат по бескрупулозните комби, но овој редизајн оди подалеку од се што е видено.

Серијата 700 е една од оние на кои Volvo може да им се заблагодари за имиџот на неуништлив и бескомпромисен автомобил.Не е важно дали возите 200, 700 или 900, важно е само тоа што е еден од овие модели, велат најпосветените љубители на Volvo и возачките пуристи. И Пол Њуман,чиј 740 беше на аукција, многу добро го знаеше тоа.

Предметниот автомобил е произведен во 1988 година. Наизглед обичниот караван се одликува само со фаровите со „двојна коцка“, карактеристични за американизираните примери. Оние што знаат ќе забележат дека караванот седи пониско, а описот вели дека тоа е благодарение на Билштајн.

Сепак, вистинската работа е под хаубата.V6 е сè уште таму, но не таканаречениот PRV-ak, туку 3.8 V6 од Buick Grand National. Тој е усогласен со петстепен мануелен менувач од Pontiac Firebird, а погонот е сè уште таму каде што треба – во задниот дел. Перформансите не се познати, но сосема е сигурно дека со најмалку 300 КС под хаубата не се безопасни.

И тоа е тоа, филозофијата е многу едноставна. Автомобилот има само 100.000 км, а ако можете, натпреварувајте се. Ваквите автомобили во иднина ќе бидат барана стока. На аукцијата Bring-a-Trailer моментално чини 26.000 долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement