Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Роџер Федерер се повлече од тенисот, а во кариерата ја наполни својата гаража со серија автомобили, главно Mercedes…

Многу од нив се Мercedes, бидејќи германскиот производител на автомобили е еден од неговите главни спонзори.

Роџер Федерер штотуку го објави своето повлекување од професионалниот тенис, активност која му овозможи да акумулира голем број модели во својата гаража кои ќе воздивнат секого. Многу од нив се Мерцедес, бидејќи германскиот производител на автомобили е еден од неговите главни спонзори. Во оваа листа ги собравме најнезаборавните.

  1. Mercedes SLS AMG

Меѓу сите болиди на Роџер Федерер, SLS AMG е оној кој привлекува најмногу внимание. Швајцарците дури успеаја да си дозволат два примероци, познати по нивните врати кои се отвораат како крилја на галеб.

Тоа беше модерна реинтерпретација на класичниот модел и има атмосферски 6,2-литарски V8 мотор кој може да испорача повеќе од 570 коњски сили. Тој е виден неколку пати како вози кабриолет и уште едно црвено купе.

2. Range Rover SVR

Овој Land Rover е единствениот модел во колекцијата на автомобили на Федерер кој не е Мерцедес. Нормално, затоа што германската компанија е официјален спонзор на швајцарскиот тенисер. Не е чудно што ја „издаде“ ѕвездата со овој импресивен англиски модел, колку што е елегантен, толку и спортски.

Да потсетиме, верзијата SVR користи бензински V8 мотор со суперполнач кој испорачува околу 575 КС. Тоа е совршен спој на спорт, динамика и простор за патување со семејството.

  1. Mercedes-AMG GLE Coupé 63 S

Друг теренец што може да се најде во гаражата на Федерер е Mercedes GLE Coupe. Федерер си ја дозволи најмоќната варијанта, а освен тоа со купе каросеријата се чини дека тенисерот сака се што е спортско. Варијантата 63 S користи 4.0-литарски V8 битурбо со 600 КС и погон на четири тркала.

  1. Mercedes-AMG GT S

Еве уште еден врвен спортски автомобил. Ништо повеќе и ништо помалку од Mercedes AMG GT-S, една од најрадикалните верзии на овој купе суперавтомобил. Под капакот на моторот се крие прекрасен 4,0-литарски V8 чија моќност надминува 500 КС. GT-S е исто така автомобил со двоен карактер – ефикасен е на тркачката патека и доволно удобен за секојдневна употреба.

  1. Mercedes-AMG G 63

G-класата е еден од најдобрите теренци во историјата – автомобил кој може да оди секаде благодарение на неговите врвни теренски способности, иако варијантата AMG е многу повеќе дизајнирана за асфалт. Моделот од најновата генерација има речиси 600 КС, што значи дека, иако е прилично гломазно и тешко возило, многу слободно се движи по патот.

  1. Мерцедес CLS

Мерцедес CLS е еден од оние автомобили за кои знаете дека голтаат километри со максимална удобност и кој, со оглед на просторот, може да се користи и за семејни патувања. Има и голем багажник и атрактивен дизајн.

Вистина е дека теренците ги победија традиционалните седани во однос на продажбата, но ова е еден од безбројните примери за тоа колку добро некои успеваат за одредени цели. Федерер ја вози верзијата 450, со мотор чија моќ надминува 350 КС.

  1. Мерцедес SL 55 АMG

Оваа листа ја завршуваме со уште еден спортски автомобил Mercedes. Во овој случај станува збор за SL 55 AMG, автомобил кој е веќе стар, но стана еден од најфалените модели на компанијата во последните години.

И со добра причина, бидејќи неговиот V8 испраќање моќ на задните тркала обезбедува незаборавно аналогно искуство. Нема да нè изненади Роџер, сега кога има дополнително време, еден ден да го однесе на планинска патека.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Прекрасни карпести формации, планини со вулканско потекло и оние чии врвови се покриени со снег и мраз… Саудиска Арабија го нуди сето ова и...

Wall Street

Вселенските ентузијасти можат да имаат можност да додадат дел од историјата во нивната колекција… Во јули 1969 година, американските астронаути Нил Армстронг и Баз...

Fool Moon

Актерката Кирсти Ели почина вчера по битка со ракот.Актерката Кирсти Ели почина вчера на 71-годишна возраст по битка со ракот. Тажната вест ја потврдија...

Fool Moon

Латино пејачката пред 20 години го издаде албумот „This Is Me… Then“, а сега доаѓа да и покаже на публиката каква е денес, преку...

Advertisement