Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Роман Абрамович се почасти со најскапиот приватен авион на светот

Роман Абрамович веќе поседува приватен авион вреден 80 милиони долари со златни елементи, сала за банкет, противракетен систем и многу повеќе.

Тој е горд сопственик и на мегајахтата Соларис од 610 милиони долари, која се состои од 48 кабини на осум палуби и е безбедна како Air Force One. Милијардерот неодамна купи Боинг 787-8 Dreamliner, кој ја прошири неговата колекција вредна 1,2 милијарди долари.

Неговата најнова играчка е најскапиот приватен авион во светот, бидејќи моделот со 50 седишта може да се пофали со основна цена од 300 милиони долари.

Според гласините, дополнителни 102 милиони долари биле потрошени за опремата на џиновскиот авион. Авионот доаѓа со својата историја – направен е пред седум години за PrivatAir, швајцарски оператор. За жал, компанијата поднесе барање за стечај во 2018 година.

Овој авион може да прими речиси 50 патници, вклучувајќи десет безбедносни седишта, десет за персоналот и триесет за гости. Многу милионери не можат да си дозволат да купат цел авион, но многумина повремено би сакале да изнајмат авион. За да резервирате еден час лет во несомнено најлуксузниот Боинг 787 на светот, потребни ви се најмалку 74.000 долари (осумчасовен лет од Лондон до Њујорк би можел да чини околу 600.000 долари).

Боингот 787 Dreamline, направен за Роман Абрамович, доби приватен стан вреден еден крал, како и гардеробер, телевизор и многу други скапи додатоци, како кабини за гости, луксузна трпезарија и посебна дневна соба. Според медиумите, приватната бања на Боинг 787 се простира на 230 квадратни метри.

Можеби ова е втор приватен авион на Абрамович по неговиот Боинг 767-33AER, но оваа прекрасна машина е прва во Русија!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Advertisement