Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Редок MERCEDES што докажува дека AMG отсекогаш бил пред своето време

Бројни колекционери на автомобили ширум светот биле воодушевени кога дознале дека неодамна преку аукциската куќа Bonhams е достапен еден многу редок модел на Mercedes-Benz 560 SEC AMG 6.0 Wide Body …

Само една од, според податоците, 26 единици некогаш создадени, автомобилот на овој германски тјунер Wide Body првично е создаден во 1989 година. Врз основа на стандардниот модел 560 SEC, варијантата AMG првично се одликува со идентичен 5,6-литарски V8 мотор со 300 КС, но тој е прилагоден на масивни шест литри за да забележи зголемување на моќноста на 385 КС. Оваа дополнителна коњска сила му овозможува на моделот да забрза до сто за помалку од шест секунди, што е неверојатен податок, особено кога ќе ја земеме предвид ерата во која потекнува.

Секако, покрај модификациите на моторот, оваа убавица доби и аеродинамична опрема со широко тело – по која е именувана, заедно со бројни други подобрувања во стилот AMG, вклучувајќи поголеми дискови сопирачки и поцврста спортска суспензија. Внатрешноста е целосно редизајнирана со истиот врвен третман и вклучува електрично прилагодливи седишта Recaro, финиширан со оревово дрво, специјален управувач AMG и хромирани тапацирани врати.

Според очекувањата на аукционерите, овој модел може да заработи околу 180.000 фунти кога чеканот ќе падне, додека сите заинтересирани колекционери на ретки и класични машини можат да дознаат повеќе за оваа машина од Mercedes-Benz 560 SEC AMG 6.0 од 1989 година преку официјалната веб-страница на Bonhams.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement