Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Редизајниран Mercedes-Benz G-Wagen – Волк подготвен за победа

Со автоматски менувач, најновиот проект на Expedition Motor Company сака да се издвои од остатокот на чопорот….

Според сите проценки, популарноста на Mercedes-Benz G Series никогаш не била поголема, со тоа што луѓето ги купуваа овие коцкасти груби возила како алва, плаќајќи неверојатни суми пари за да дојдат до врвот на листата на чекање. Нема сомнение дека ова возило, кое го започна својот живот како едноставен воен транспорт, претрпе многу трансформации со текот на годините и отиде многу подалеку од најлудите соништа на неговиот оригинален дизајнер.

Она што стана луксузна овца во кожа на волк, во нејзината првична форма, е волк. Всушност, токму така германската армија го доби кодното име „Gelandewagen“ – теренско возило – кое за прв пат било претставено и произведено во 1987 година. Сепак, не секој G-Wagen од таа ера е Волк. За да се нарече така, возилото морало да има модуларно стакло и кабриолет покрив и да биде 250GD.

Во духот на стариот Land Rover Defender, оригиналниот 250GD е вистинска работна мазга, кој не можеше да понуди многу кога станува збор за удобност, но за возврат била полна со автентичност и енергија. Но, од друга страна, за разлика од старите Defenders, Mercedes-Benz 250GD никогаш не дојде во САД, сè додека Expedition Motor Company не одлучи да понуди совршено реставрирани модели со многу модерни детали што ќе ги премостат сите тие децении и ќе им се допаднат на клиентите чии автомобили вообичаено носат ознаки Bentley или Lamborghini.

Компанијата Expedition Motor започнала со набавка на модели 250GD произведени помеѓу 1990 и 1993 година, кои ги докажаа своите можности минувајќи милиони милји од нивното производство. Всушност, нивниот 0M602 дизел погон е познат како „мотор од милион километри“ поради неговата неверојатна издржливост.

Реставрацијата што следела била сеопфатна. Секој Wolf е предмет на повеќе од 1.000 часа работа за време на проектот. Безјасен од чист метал и конструиран како нов, секој автомобил доби палета на бои избрани од неговиот сопственик од низа ретро и современи нијанси, додека ентериерите бил рачно изработени и вклучуваат опции како што се контролата на климата Vintage Air и слично. За прв пат, автоматскиот менувач Mercedes-Benz исто така може да биде дел од овој пакет, носејќи со себе целосно ново ниво на удобност при возење.

Спарувањето на петстепен менувач е идентичен како во седаните Mercedes S-Class во 2000-тите, со вреден дизел мотор, биле софистицирана инженерска вежба која барала TCU прилагоденост за одржување на непречено менување на брзината, тивкото работење и сигурност.

Други ревизии што доаѓаат како дел од стандардната понуда се нови инструменти и мерачи, премиум фарови и подобрен инфо-забавен систем со нови Bluetooth можности, со можност за вклучување на USB или друг уред. На крајот, останува да кажеме дека овој sвер ќе ве чини околу 125.000 долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кити Спенсер важи за наследничка на Дијана кога станува збор за убавината, бидејќи неодоливо личи на својата тетка, а исто така кога е вкусот...

Four Seasons

Се сеќавате на сцените од американски филмови? Бескраен пат и пространство, а пред вас на хоризонтот само овие масивни планини со огнени бои. Нека...

Fool Moon

Луѓето честопати ја мешаат депресијата со тага, недостаток на надеж и слични состојби. Научете да ги препознавате главните симптоми на оваа ментална состојба. Научете...

Green Tea

Не е добро сè што гледаме на Инстаграм, колку и да е тоа во тренд, но излгеда дека матча (мачата) билката е тука за...

Advertisement