Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Редефиниција на луксуз: The Audi Skysphere …

Како дел од трилогијата на концептни автомобили со UrbanSphere и GrandSphere, концептот Skysphere ги открива карактеристиките што ќе ги имаат идните модели на марката.

Концептот на Audi skysphere покажува како марката го редефинира луксузот во иднина – веќе не се работи само за возење. Кабриолет со електричен погон, две врати со интерактивен внатрешен простор и функција за автономно возење е дизајниран со јасна цел да им понуди на своите патници волшебни и искуства од светска класа.

За да им се даде максимална слобода на патниците, концептот Audi skysphere беше дизајниран за две различни искуства при возењето: големо турнејско искуство и спортско искуство. Ова го користи спектакуларниот технички детал – променливото меѓуоскино растојание. Електричните мотори и софистицираниот механизам со компоненти на каросеријата и рамката што се лизгаат еден во друг, овозможуваат да се разликуваат самото меѓуоскино растојание и надворешната должина на автомобилот за 250 милиметри. Во исто време, растојанието на возилото од земја е прилагодено за 10 милиметри за да се зголеми удобноста и динамиката на возење.

Со притискање на копчето, возачот може да ја искористи слободата и да избере сопствено возачко искуство-или сами ќе го пилотираат својот е-родстер долг 4,94 метри во режим „Спорт“ со намалено меѓуоскино растојание, додека управувачот на задните тркала гарантира дека возилото останува крајно агилно и покрај неговите димензии. Или тие можат да изберат да се возат со возило во 5,19 метри GT во автономниот режим на возење „Grand Touring“ додека уживаат во небото и глетката, максималниот простор за нозете и услугите што ги нуди беспрекорно интегриран дигитален екосистем.

Во овој режим, воланот и педалите се движат во невидлива област; чувството за простор во концептниот автомобил отвора сосема нови области на можност за таков спортски кабриолет. Во меѓувреме, Audi skysphere автоматски внимава на патот и сообраќајот со својот систем за сензори и безбедно ги вози патниците до нивната дестинација.

Слично како дизајнот на ентериер нуди нова, современа интерпретација на луксузот, дигитализацијата и екосистемот отвораат невидени нивоа на слобода и светови на искуство за патниците на возилото. Благодарение на сопствените услуги на Ауди и способноста за интегрирање на дигитални услуги, можностите се скоро бесконечни. Покрај тоа, патниците можат да го споделат своето искуство на патот со пријателите преку социјалните медиуми, со слики од внатрешноста и околината. Возилото, исто така, се грижи за секојдневните задачи што го надминуваат самото возење. На пример, автономниот концепт Audi skysphere ги собира своите патници со информации за нивната моментална дестинација и независно се справува со паркирање и полнење.

Електричен мотор поставен на задната оска со погон е одговорен за испорака на моќност на тркалата на Ауди облакодерот. Вкупно 465 киловати моќност и 750 Њутн метри вртежен момент имаат лесно време со родстерот, кој тежи само околу 1.800 килограми.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

____совети за врска

Иако е математиката веројатно најлошата работа кога е во прашање љубовта, истражувањето во кои учествувале 2.000 луѓе во врска со тоа зашто врските траат...

Совети за Фитнес

Кога ќе чуете дека две 10-минутни сесии со скокање на јаже согоруваат 200 калории веројатно веднаш ќе скокнете од радост! Скокањето на јаже согорува...

Advertisement