Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

ПРВИОТ СВЕТСКИ MCLAREN P1 SPIDER СО ОТВОРЕН КРОВ…

Се сеќавате ли на болидот на McLaren P1?

Хибридниот хиперавтомобил со среден мотор кој дебитираше пред речиси една деценија не само што ги помести границите на автомобилските перформанси туку и помогна на брендот Мекларен да го зацврсти своето место како доминантен играч во светот на суперавтомобилите со ограничено производство.

Поминаа околу 7 години откако последниот McLaren P1 излезе од фабриката во Вокинг и сите 439 примероци на британската компанија одамна се распродадени. Меѓутоа, доколку не сте имале шанса да го купите, најавена е нова верзија на хиперавтомобилот. Иако, новиот P1 нема да го произведува McLaren, туку Lazante, компанија со седиште во Велика Британија која го привлече глобалното внимание со конвертирање на возилата McLaren Ф1 ГТР и П1 ГТР.

Lazante го прифати предизвикот да го создаде првиот McLaren P1 во светот со отворен покрив и на крајот го направи P1 Spider кој ќе биде ограничен на само 5 единици.

Претворањето на хиперавтомобилот McLaren P1 во родстер со отворен покрив е многу покомплицирано отколку едноставно отсекување на покривот. Можеби се сеќавате дека доводот за воздух P1 е интегриран во покривот, додека отсекувањето на покривот исто така ќе ја намали структурната цврстина на хиперавтомобилот. За да ги реши инженерските предизвици,Lazante се сврте кон дизајнерот на P1, Пол Хаус. „Дизајнот има некои суптилни промени, а каросеријата сега тече од работ на хаубата околу А-столбот, издигнувајќи се зад возачот и рефлектирајќи ја страната на каросеријата“, се вели во соопштението на Хаус.

Lanzante исто така направи промени и прилагодувања на предното крило, вратите и хаубата за успешно да го трансформира P1 во роудстер. Компанијата исто така мораше да го реконструира долниот дел од шасијата, веројатно за да додаде структурна цврстина. Стаклената покривна плоча на оригиналниот P1 е заменета со отстранлив покрив дизајниран од Lanzante, кој добро би ѝ се допаднал доколку сопственикот на P1 Spider сè уште сака да вози автомобил кога врне. Компанијата ја ажурираше и кабината со обложување на седиштата со нова кожа. Дополнително, додаден е и SuperFabric за борба против изложеноста на ултравиолетово зрачење и ограничување на штетата од лошите временски услови.

Механички, P1 Spider е идентичен со обичната верзија и задржува хибриден погон кој е добар за 903 коњски сили, забрзува од 0 до 100 km/h за 2,8 секунди, а од 0 до 200 km/h за 6,8 секунди. Компанијата не објави детални податоци за перформансите и цените, но нема да бидеме изненадени ако цената е повисока од 3 милиони долари.

Lazante вети дека ќе го испорача првиот P1 Spider пред крајот на годината.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement