Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Помоќен од Bugatti Veyron: Новиот Lamborghini Huracan

Пред нешто повеќе од еден месец, Lamborghini го претстави својот модел Huracan STO, супер-автомобил тркачки ориентиран, дизајниран со употреба на технологија и знаење применето на неговите спортски линии…

Со 630 КС и неверојатен аеродинамичен пакет, верзијата STO е дефинитивно најбруталната варијанта на улично-легалниот модел Huracan досега. Како и да е, на неколку дена пред крајот на 2020 година, норвешкиот тјунинг бренд Zyrus Engineering го претстави својот последен пример на славното италијанско чудовиште, наречено LP1200 Strada, кое официјално стана Lamborghini Huracan LP640-4 на стероиди.

Гледајќи ги фотографиите, можно е да се помисли дека тука зборуваме за само уште еден модел на Lamborghini од извонредната каросерија на познатиот производител. LP1200 Strada всушност е целосно тркачки ориентирано возило, чија цел се базира единствено на развој на неверојатни брзини.

Lamborghini Huracan LP640-4 не е тежок автомобил според какви било стандарди, со италијанскиот гигант веќе инвестирани милиони евра за да се отстрани последниот вишок од неговото тело. И покрај ова, Zyrus Engineering успеа да изгуби дополнителни 78 кг, заменувајќи дури 600 компоненти на оригиналниот модел. Норвешкиот бренд се сврте кон специјални материјали и градежни процеси за време на изградбата, со рачна изработка на целосната реконструкција на италијанската икона. Под хаубата, Zyrus успеа дополнително да го прилагоди V10 моторот со две турбо полнења и 5,2 литри волумен, со чиста магија извлекувајќи неверојатни 1.200 КС.

Сепак, целата оваа моќ е создадена исклучиво за патеки за тркање и можно е да се активира со посебен долг, што ќе предизвика повеќе од разумни 900 КС наменети за улична употреба. Дополнително, масивниот стабилизатор одзади, заедно со сите други аеродинамички сегменти, генерира 2.010 кг потисна сила, создавајќи вистински ракетен автомобил.

И покрај сите овие неверојатни модификации, брендот Zyrus Engineering успеа да ја задржи легалната улица LP1200 Strada. Секој обожавател на италијанската убавица што сака една од овие подесени варијанти на норвешкиот виртуоз мора да биде подготвен да издвои дури 727.000 долари, додека во пакетот ќе добие можност и да се сретне со него еден ден на тркачката патека.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Меѓу глобалните трендови на иднината, за кои зборуваат експертите, има еден што дефинитивно предизвикува симпатија и интерес. Се појави во 2020 година, најпрво како...

Fool Moon

На една од неговите посети, Садгуру одговори на прашањето какво е значењето на процесот на чистење на аурата во храмот Линга Баирави и зошто...

Green Tea

Направете овесно брашно за само неколку минути, со единствена состојка и процесор за храна или блендер. Овесното брашно е без глутен и е совршена...

Cotton Club

Меланија Трамп ја напушти Белата куќа. Но, како и секогаш, таа го стори тоа со многу стил... Меланија и Доналд Трамп денеска ја напуштија...

Advertisement