Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Половниот автомобил Koenigsegg што е поскап од нов

Пред Koenigsegg да започне да создава хиперавтомобили слични на моделите Regera и Jesko, основниот модел во својот опсег е варијантата CCX …

Овој пат, еден специјален CCX е на продажба и моментално бара нов дом. Овој CCX што беше претставен доаѓа како модел од 2008 година, завршен во металик црна боја. И покрај тоа што е стар повеќе од една деценија, автомобилот е користен нешто помалку од 2.500 километри, а според луксузниот егзотичен продавач, брендот Marshall Goldman, тој е само еден од само 29-те примероци некогаш произведени. Поради својата реткост, егзотика и популарност поради местото што го зазема во автомобилската индустрија, оваа единица доаѓа со цена од „само“ 1.259.900 долари.

Силата на овој модел Koenigsegg CCX се должи на 4,7-литарскиот V8 мотор, двојно напојување, заслужен за создавање моќна моќност од 806 КС и вртежен момент од 916+ Nm. Во комбинација со овој мотор доаѓа шестстепен мануелен менувач кој ги пренесува сите вртежи на задната оска. Прекрасна луксузна машина развива сто од место од место за помалку од три секунди и максимална брзина од 395 км/ч.

Продажната листа потврдува дека овој модел неодамна бил целосно сервисиран, поточно во јули 2019 година, од кога се возеше само 32,1 километар. Како и кај сите модели на Коенигсег, во линијата CCX доминира употребата на лесни карбонски влакна, но тоа не значи дека нема луксузни карактеристики. Всушност, внатрешноста на оваа серија има сегменти обложени со квалитетна кожа и алкантара. Автомобилот доаѓа и со апарат за гаснење пожар, што е совршено за сите сопственици кои сакаат денот да го поминат на тркачката патека.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement