Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Погледнете го суперсоничниот приватен авион на Џо Бајден

Минатата година во септември можевме да слушнеме гласини од сите страни дека новата генерација американски претседателски авиони ќе бидат суперсонични…

Дирекцијата за претседателство и извршно воено воздухопловство му ја отстапи работата на калифорниската стартап компанија, Exosonic, кој успеа да го привлече вниманието на војската со својот суперсоничен двоен авион, со брзина од 1,8 Мах. Како дел од зделката, истражувачката лабораторија за воздухопловство имаше за задача да и помогне на компанијата Exosonic во развојот на комерцијални суперсонични авиони, со дополнителни модификации и трансформации на овие модели во возила на високи функционери. CNN Travel доби увид во кабината на новиот авион, кој, наводно, ќе превезува високи функционери и посетители на претседателот на Соединетите држави.

„Со овој концепт, планираме да имплементираме нови технологии, кои денес не се достапни или не се дел од комерцијалната и деловна понуда на авиони“, рече Стефани Чахан, главен дизајнер на Exosonic. Нивното ново превозно средство беше направено според комерцијален концепт кој нуди доволно простор за седумдесет патници, но неговата кабина е изменета, чиј сместувачки капацитет е преполовен. Дел од кабината се два приватни апартмани – првиот е сала за состаноци со доволно простор за три лица и најнови технологии за безбедна телефонска и видео конференција. Како што се очекуваше, ротирачките седишта што го исполнуваат се тапацирани со најдобра кожа и имаат дрвени лушпи, додека дисплеите што се дел од неа се модуларни, така што можат да се преклопат и да се отвори простор за друга неопходна опрема. „Без оглед дали овој авион го управува потпретседател или прва дама, тој ќе понуди голема флексибилност“, додава Чахан.

Вториот апартман е наменет за постариот персонал и добива свои модуларни, преклопни седишта со маси, кои можат да се прилагодат по висина. Главната кабина содржи дваесет места за бизнис класа, заедно со две кујни, два тоалета и многу простор за складирање. „Дизајнот на кабината е инспириран од луѓето што ќе возат со авионот, нивните мисии и вредности, како и сивиот сокол, кој е познат по својата брзина, но и по својата убавина“, објаснува Чахан. Наводно, авионот Exosonic има максимална брзина од 1,8 Мах, што е двојно поголема од сегашните комерцијални авиони и распон на транзиција од 5 000 наутички милји. Компанијата продолжува да работи на својата најсовремена технологија за слабеење на звукот, што ќе му овозможи на овој модел да достигне неверојатни брзини без да создаде непријатни слушни сензации. Според извештаите, Exosonic очекува нивниот авион да го има првиот лет во 2030 година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement