Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Погледнете го последниот дизајн на Вирџил Абло – електричен автомобил на иднината

Оваа недела, на настанот Art Basel Miami Beach, Mercedes-Benz претстави возило кое е резултат на неодамнешната соработка со познатиот дизајнер Вирџил Абло: робустен концепт купе со две врати од неговиот ултра луксузен подбренд Mercedes-Maybach.

Основачот на брендот Off-VWhite и директор на машка облека во Louis Vuitton ненадејно почина пред само неколку недели.

Концептот е наречен Project Maybach. Mercedes не објави многу технички податоци, бидејќи, како што велат, поентата е во дизајнот на овој автомобил.

Резултатот е масивно купе со две врати за двајца патници. Со вкупна должина од речиси шест метри, ова спортско возило е подолго од најдолгата класа S. Поблискиот поглед открива огромни гуми за преминување на тежок терен, интегрирана шипка над патничката кабина во случај возилото да се преврти и да заврши во дини, и предни и задни лизгачки плочи кои ги штитат чувствителните компоненти од трупците и карпите.

Бидејќи еден од фокусите на Абло и Mercedes беше постигнување на концептот на одржливост кај ултра луксузни стоки, автомобилот не се напојува само од батерии, туку и интегрира соларни ќелии за полнење сместени под огромна стаклена хауба.

Внатрешноста на возилото е обложена со карамелна боја која делува како основна нијанса на надворешноста, иако овде е изработена од кремаста, ребреста кожа. Алуминиумската облога делува како белег во дигиталниот ентериер исполнет со екран, како и физички компас вграден во контролната табла. Седиштата целосно се навалуваат за да се претворат во кревети, па дури и може да се отстранат – како куфер – ако патникот сака да ги стави на друго место, на пример околу камперски оган или во шатор за гланц. Жакард потпирачите за глава се отвораат и стануваат ќебиња.

Mercedes е познат по создавањето неверојатни концептни возила кои никогаш не се произведуваат, но можеби изработката на овој теренец ќе стане уште едно средство за почитување на интригантното наследство на Абло.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement