Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Погледнете го новиот MERCEDES-AMG BLACK SERIES во фотографии

Mercedes-AMG пред некое време ја претстави својата сосема нова серија GT Black, која е опишана како најекстремната, најмоќната и најскапата во нивната понуда.

Следејќи ги стапките на иконичните модели на црната серија од минатото, изградени врз основа на SLK, CLK, SL, C63 и SLS, новитетите добија фантастични одела инспирирани од тркачките модели GT3 и GT4, со многу јаглерод, големи вшмукувачи, прилагодлива предна кецела и огромно задно крило , што помага да се подобри силата на нагон. Германската марка вели дека на овој начин може да се генерираат повеќе од 400 килограми нагонска сила со брзина од 250 километри на час.

Силата на овој модел доаѓа од дво-турбо 4.8-литарскиот V8 мотор AMG, кој доби рачно вратило, поголемо турбо и други подобрувања, со што моќноста се зголеми на 720 коњски сили и максимален вртежен момент од 800 Nm.

За да се справи со целата таа моќ, Mercedes-AMG го надгради седумстепениот автоматски менувач со двојна спојка. Како што дознаваме, новитетот може да забрза од нула до сто километри на час за 3,2 секунди, додека за забрзување му требаат помалку од девет секунди до 200 на час, со максимална брзина од 325 километри на час.

Со цена од 243.478 американски долари, GT R Pro веќе беше прилично скап, но новата црна серија GT ја прави скоро прифатлива – почетната цена на оваа новина е 433.062 долари.

Ви предлагаме удобно да се сместите, да го погледнете видеото под текстот и да ја откриете целата убавина на оваа новина во нашата галерија.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Есенскиот шопинг е како утешна награда: денот е скратен како миење на 90 степени, но хеј, погледнете ги новите палта! Температурата паѓа од час...

Cotton Club

Живанши стана хит на Инстаграм во последните неколку дена со серија фотографии од новата колекција, која беше претставена од инфлуенсери од светот на модата,...

Route 66

Со задоволство ве информираме дека во оваа, 2020 година, брендот Range Rover го слави својот 50-ти роденден и по тој повод воведува специјално издание...

Green Tea

Предупредување: откако ќе го прочитате овој текст, би можеле да се оддалечите од вашиот мобилен телефон – со гадење 🙂 Бидејќи, гаџетите (мобилни телефони,...