Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Пет членки на ЕУ се против забраната за возила со фосилни горива…

Очекувано не сите се согласуваат со датумот на укинување на продажбата на возилата од фосилни горива.

Пет членки на ЕУ веќе се против одлуката за откажување на продажбата на возила на нафтени деривати од 2030 година. Тоа се Бугарија, Италија, Португалија, Романија и Словачка, а нивниот предлог е одлуката да се одложи за пет години.

Нивниот предлог е членките на ЕУ до 2035 година да ги намалат емисиите за 90% во однос на 1990 година, а до 2040 година целосно да ги елиминираат „фосилите“.

Истовремено бараат уште поголемо уживање кон лесните комерцијални возила. Тие треба да ги намалат емисиите на CO2 за 80% до 2035 година, но под услов да се постигне и 100% намалување до 2040 година.

Неименуван бугарски претставник изјави за Ројтерс дека планот треба да воспостави приспособен и соодветен период на транзиција и дека климатската политика мора да ја земе предвид различната финансиска ситуација меѓу одделните членки на ЕУ и нејзините жители.

Да потсетиме, Европскиот парламент го прифати предлогот на Европската комисија, според кој до 2035 година треба да се постигне намалување од 20 отсто, но се уште не е донесен закон. Целта на ЕУ е да постигне нула емисии до 2050 година, а бидејќи животниот век на автомобилите е 15 години, 2035 година е избрана како пресвртница во која се укинува продажбата на возила со фосилни горива.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Fool Moon

Серена Вилијамс отворено проговори за својата одлука да се повлече од светот на тенисот, но и за постпородилната депресија и тешките одлуки со кои...

Advertisement