Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Оригиналниот „Batmobile“ од Филмот„Бетмен“ на Тим Бартон е на продажба. Цената е 1,5 милиони долари…

Тоа е официјалната филмска верзија на автомобилот користен во филмовите на Тим Бартон од 1989 и 1992 година.Неколку измислени ликови се подобро поврзани со кул автомобил од Бетмен. Еден од највозбудливите Batmobile на сите времиња сега е на продажба.

Дизајниран од концептниот илустратор Џулијан Калдоу и изграден од тимот за специјални ефекти на Џон Еванс во студиото Pinewood во Англија, оваа долга, ниска и широка верзија на Batmobile ги содржи познатите крила на задната страна, неверојатно долга хауба и нешто што изгледа како млазен мотор во центарот во задниот дел.

За жал, тој всушност не се напојува со млазен мотор или некој мотор со внатрешно согорување. Под каросеријата има електрични мотори кои би можеле да го придвижат до брзина од 50 km/h, а продавачот не сакал да ризикува да предизвика пожар, па во овој момент не е јасно дали нешто го напојува.

Без разлика, тој останува реквизит со целосна големина, што значи дека има три седишта на кои можете да седите. Овој Batmobile е спротивен на McLaren F1, бидејќи има две предни седишта и едно скриено задно седиште. Има и соодветен фрлач на пламен кој ви овозможува навистина да ги импресионирате вашите пријатели.

Покрај тоа што е препознаен од обожавателите на филмот, овој конкретен автомобил може да им биде познат и на љубителите на тобоганот, бидејќи беше користен како реквизит за официјалното возење „Batman Returns“ на настанот Six Flags Great Adventure во Њу Џерси. Бетмобилот се продава на аукцијата Classic Auto Mall по цена од 1,5 милиони долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement