Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Ограничено издание Morgan Plus Four CX-T Offroader

Историската британска марка „Морган“ претстави возбудлив теренски модел. Plus Four CX-T е дизајниран имајќи ја предвид авантурата и отвора можност за рути, пејзажи и дестинации недостапни за автомобилите на Морган, до сега.

Морган Плус Четири CX-T е инспириран од добро документираната историја на Морган за натпреварување во тестови за издржливост на сите терени. Уште во 1911 година, спортските автомобили Морган се натпреваруваа и победуваа на пробни натпревари, и оттогаш овој дух на авантура е клучен за обликување на брендот Морган. Поинтересните патувања што често ги преземаат клиентите на Морган низ целиот свет дополнително ја поттикнаа желбата Морган да го замисли Plus Four CX-T.

По лансирањето на Плус Фор во 2020 година, Морган се здружи со Рели Раид Велика Британија, познат креатор на тркачки автомобили Дакар, за заеднички дизајн и инженерство на Плус Четири CX-T. Една од целите на проектот е да се демонстрира способноста и издржливоста на новата платформа CX-Generation на Морган, заедно со Плус Фор на која се базира CX-T.

Супер-ограничено издание-ќе бидат произведени само осум возила, по цена од 170.000 фунти плус локалните даноци и доставени во целосна спецификација за копно, при што секој клиент ќе има можност да работи заедно со дизајнерскиот тим на Морган за да го специфицира својот CX-T. Секој автомобил ќе биде изграден во фабриката на Морган во Малверн, Ворчестершир, пред да се подложи на последната подготовка и поставување во сопствените работилници на Рали Раид во Обединетото Кралство. Дизајнерскиот и инженерскиот тим на Морган работеше заедно со Рели Раид Велика Британија во текот на целата програма за да го дефинира концептот, спецификацијата, техничките атрибути и естетиката на моделот.

Limited Edition Morgan Plus Four CX-T Offroader

Технички детали
Надворешноста на Plus Four CX-T е дизајнирана да го зголеми капацитетот за багаж и опрема и да обезбеди заштита на патниците неопходна за екстремни средини. Истовремено, Морган се погрижи неговиот визуелен дизајн да ја одразува оваа способност и цел. Најважно, задниот панел на возилото е заменет со решетка за опрема, со уникатни странични панели на каросеријата дизајнирани да потсетуваат на класичниот Морган со четири седишта.

На решетката се сместени два солидни и водоотпорни куфери за багаж Пеликан, алуминиумски алатимен/кутија за складирање, два контејнери Rotopax од 11 литри и два резервни тркала/гуми. Дополнително, за оние кои се обидуваат да излезат подалеку од победничката патека, опремата за обновување е поставена на надворешноста на автомобилот на дофат кога е потребно. Сите надворешни системи за монтирање за сите складишта и опрема се макотрпно дизајнирани да бидат цврсти и лесни за пристап кога е потребно.

Надворешниот заштитен егзоскелет, исто така, може да се прилагоди за носење опрема за одмор, како што се велосипеди и табли за сурфање, за да ги надополни животните активности на сопственикот, додека отстранливите странични екрани може да се монтираат на покривот на возилото, овозможувајќи им да се носат ненаметливо во случај на промена на временските услови.

Рели Раид Обединетото Кралство презеде целосна студија за стандардното возило Плус четири за да ги утврди можностите за конверзија. Оваа студија вклучува проценки на издржливост на платформата, погонот и системите за суспензија.

Суспензијата е дизајнирана да биде подготвена за експедиција: цврста и погодна за намена. Издржливоста и дозволата за пречки преку 230 мм е постигната со изменети плус шест шести коски. Тие ја прошируваат патеката и овозможуваат дополнителен лак на движење потребен за да се постигнат саканите перформанси на суспензијата. Отворите на лакот на тркалото исто така се изменети, што овозможува суспензијата да се компресира длабоко во бунарот на тркалото, обезбедувајќи максимална тракција и стабилност.

Limited Edition Morgan Plus Four CX-T Offroader


Се користи калем EXE-TC над склопови со внатрешни удари, кои се развиени од EXE-TC специјално за возилото. Овие склопови се родени од теренска конкуренција и се калибрирани за да обезбедат идеална рамнотежа на усогласеност и издржливост.

Покрај главниот хардвер за суспензија, долните краци на суспензија содржат нарачани грмушки што дополнително ја зголемуваат издржливоста. Комбинираниот пакет на суспензија е оптимизиран за патувања никогаш порано во спортски автомобил Морган, обезбедувајќи смиреност и удобност при секоја екскурзија во земјата.

Систем од пет парчиња за заштита на долниот дел на конструкцијата-кој вклучува заштита на моторот, штитник за задна шасија, штитник од средниот дел и заден потпирач-помага да се заштити шасијата и важните компоненти од оштетување при возење во екстремни услови. Автомобилот исто така е опремен со целосно нарачан издувен систем со заден страничен излез што го подобрува аголот на поаѓање и придонесува за 230 мм растојание од земјата.

Plus Four CX-T користи електронски диференцијал BMW X-Drive со нарачан софтвер, калибриран и тестиран специјално за апликацијата.

Limited Edition Morgan Plus Four CX-T Offroader

Прекинувачите во кабината овозможуваат избор на три режими во зависност од условите за возење; секој режим го менува степенот на диференцијална брава што се применува. Изборот на режим „Пат“ целосно го отвора диференцијалот, додека режимот „Терен“ применува приближно 45% заклучување на задниот диференцијал, овозможувајќи одредена варијациона распределба на вртежниот момент помеѓу задните тркала.

Режимот „All-Terrain-Extreme“ целосно го заклучува задниот диференцијал, обезбедувајќи еднаков вртежен момент на двете задни тркала. Двата режими за сите терени се дизајнирани да се користат при справување со груби површини и услови со слаба влечење. Конечниот сооднос на погон исто така е скратен за да се земат предвид гумите со поголем дијаметар и одговараат на употреба на сите терени.

Удобно и практично
Внатре во кабината на Plus Four CX-T, додадени се карактеристики за подобрување на удобноста и употребливоста на патниците во оддалечени средини. Песна за монтирање RAM меморија е вградена во контролната табла за да овозможи сигурно фиксирање на различни уреди како телефони или камери. Интегрирани се и флексибилно светло за мапи, молив и држач за преносни компјутери, сите дизајнирани да издржат работа во тешки услови за возење.

Складирањето на кабината, исто така, е оптимизирано со додавање на отстранлив држач за мапи/документи и изолирана ладна торба, и двете лоцирани во просторот за патници. Комплет за прва помош направен по нарачка е монтиран на внатрешниот ролетник зад седиштата. Исто како и надворешната опрема, секоја внатрешна карактеристика е дизајнирана имајќи ја предвид пристапноста и практичноста, без разлика дали ова е за употреба во далечни услови или слободни активности на сопственикот. Кабината е затворена во композитен тврд покрив, кој е единствен за Plus Four CX-T и е сложено дизајниран да се вклопува помеѓу внатрешните и надворешните ролни кафези.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Хороскоп – 3 знаци ги очекува голема среќа во љубовта во текот на октомври 2021 година! Октомври и духот на есента, раното зајдисонце и...

Cotton Club

Откако се збогувавме со модната недела во Њујорк и сега со нетрпение ги очекувавме ревиите во Лондон, Милано и Париз, решивме уште еднаш да...

Green Tea

Тим Бенгел го создаде најскапиот тост од авокадо во светот. Се проценува дека вреди околу 3 милиони американски долари. Тим Бенгел го направи најскапиот...

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Advertisement