Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Овој Мерцедес чита мисли! Футуристичкиот Vision AVTR блесна во Минхен

Со новата навигација на Мерцедес, како да не сте влегле во автомобил, туку во научно-фантастичен филм. (инспириран од неверојатниот филм на Џејмс Камерон „Аватар“)

Возилото од далечната иднина блесна деновиве во Минхен, каде Мерцедес ги претставува најновите достигнувања од индустријата.

Толку многу може да се напише за Vision AVTR, напоменувајќи дека нема класичен волан, туку централна (допирна) конзола. Кога возачот ја става дланката на неа, возилото на четири тркала го чита отчукувањето на срцето.

Доволно е да размислите
Но, тоа не е ништо во споредба со најновата функција, претставена во Германија. Возилото сега е опремено со BCI уред (Brain-computer interface) со електроди, со кој ги чита вашите мисли!

По калибрацијата, BCI ја скенира мозочната активност, така што кога се фокусирате на одредена команда или прекинувач, препознава што треба да направи.

Звучи неверојатно, а посетителите на саемот сами можат да се уверат во неверојатната технологија со која Мерцедес ја започнува револуцијата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement