Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Ова Porsche го возел Пол Вокер, а новиот сопственик за него ќе плати над милион долари…

Porsche на трагично загинатата ѕвезда од филмот “Брзи и бесни” излегува на аукција.

На крајот на месецот ќе се најде на аукција од страна на Mecum Auctions, која предвидува дека најверојатно ќе достигне цена од повеќе од 1 милион долари. Станува збор за Porsche Carrera RS 2.7 од 1973 година, модел произведен во само 1580 примероци.

Тоа е едно од најпосакуваните колекционерски Porsche, кое во комбинација со сопственоста на познати личности гарантира рекордна цена. Некогаш најбрзиот германски автомобил се очекува да предизвика огромен интерес.

Ова е моделот со кој Porsche го прослави спојлерот од патката опашка. Го придвижува 2,7-литарски мотор со шест цилиндри, кој произведуваше над 210 КС кога излезе од фабриката. Опремен со механичко вбризгување гориво на Bosch и менувач со пет брзини, овој модел го формира врвот на пирамидата на класиците на Porsche.

За овој автомобил Вокер зборуваше и на гостувањето на Џеј Лено во 2011 година, а го купи преку Интернет без да го види.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement