Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Нов електричен хиперавтомобил кој планира да го освои светот

Штотуку беше објавен уште еден електричен хиперавтомобил со ограничено производство кој и овој пат ни доаѓа од Кина…

Електричниот хиперавтомобил е создаден како креација на компанија наречена Фарнова Аутомотив, основана во 2019 година. Она што е чудно, автомобилската марка одлучи својот нов модел да го именува по познатиот Шекспир хотел. Сепак, Фарнова планира да изгради 200 примероци од хиперавтомобилот Отело од следната година, по цена од 1,86 милиони јуани или 287.578 долари, што е приближно цената на Тесла Роудстер.

Деталите за овој кинески електричен хиперавтомобил се прилично оскудни, но информациите што ги имаме сугерираат дека Отело може да има шасија позајмена од спортскиот автомобил Qiantu K50. K50 е електричен двосед кој исто така потекнува од Кина, а првично беше претставен во 2018 година. Но, Qiantu Motors едвај преживува, така што договорот помеѓу двете марки е еден начин да им помогне да заработат пари.

Кога станува збор за дизајнот, Отело сигурно не изгледа лошо, но, како и самите занаети, прототипите и концептите ретко се разочарувачки. Хиперавтомобилот има остри линии и набори долж своите лакови што се шират, што му дава спортски, мажествен став. Една од сликите исто така ни прикажува масивно крило во задниот дел, кое би можело да биде активно, работејќи истовремено со воздушна сопирачка. Исто така, автомобилот доаѓа со врата во стилот на пеперутка, која веднаш ќе ги возбуди љубителите на врвниот дизајн.

Отело е опремен со два електрични мотори и може да произведе комбинирана моќност од 1.810 коњски сили и 12.000 Nm вртежен момент. Не сме сигурни каков е изгледот на двата мотори, но претпоставуваме дека секој е поставен на своја оска, давајќи им на хиперавтомобилот погон на сите тркала. Бројките за перформанси наведени од компанијата се импресивни и навистина оптимистички. Фарнова тврди дека електричниот хиперавтомобил ќе може да забрза од нула до сто на час за само 1,8 секунди, додека максималната брзина е 420 километри на час. Батеријата ќе доаѓа од шведската компанија Northwolt, додека батерискиот пакет ќе има капацитет од 75 kWh, а Фарнова вели дека автомобилот ќе има преоден опсег од 500 километри.

Novi električni hiperautomobil koji planira da osvoji svet
Novi električni hiperautomobil koji planira da osvoji svet
Novi električni hiperautomobil koji planira da osvoji svet
Novi električni hiperautomobil koji planira da osvoji svet
Novi električni hiperautomobil koji planira da osvoji svet
Novi električni hiperautomobil koji planira da osvoji svet
Novi električni hiperautomobil koji planira da osvoji svet
Novi električni hiperautomobil koji planira da osvoji svet

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement