Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Ново задоволство од ferrari е Roma Spider со мек покрив…

И додека сите зборуваат за првиот подигнат модел (Purosangue), во Ferrari не попуштаат кога станува збор за чиста класика. Непосредно пред доаѓањето на потоплите денови, тие решија премиерно да ја претстават моделот Roma во топлес издани .Совршената комбинација на традиционален, па дури и ретро дизајн со модерни решенија сега е претставен и во верзија со преклопен покрив. А за работите да бидат уште поинтересни, изборот падна на преклопен платнен покрив.

Мекиот покрив се преклопува за само 13,5 секунди, а единствениот услов за корисникот е да вози со максимална брзина од 60 km/h. Ако се прашувате каде е најголемата новост освен новиот покрив, ќе го најдете во задниот дел со двоен отвор во кој се наоѓа складиштето на покривот под него. Секако, Ferrari ја заокружи понудата со електрично контролирани воздушни дефлектори кои ја зголемуваат удобноста при возење со отворен покрив.

Roma Sider е придвижуван од 3,9 V8 твинтурбо мотор кој максимум 5750 вртежи во минута, а зборуваме за 620 КС. Максималниот вртежен момент од 760 Nm е достапен од 3000 вртежи во минута, па јасно е дека дополнителните 84 килограми маса на ваков мотор во однос на купето нема да бидат проблем.

Roma Spider достигнува 100 km/h за 3,4 секунди, додека покажувачот ќе покаже 200 km/h по само 9,7 секунди. Максималната брзина е поставена на повеќе од 320 km/h.

Во исто време, имајте на ум дека Roma не е само тркачки автомобил, туку чистокрвен GT со кој лесно можете да одите на долги патувања. Седиштата се загреваат и може да се подесуваат во 18 правци.Изборно, има и грејач што ќе го направи излишно користењето шалови при возење без покрив. Возачот има на располагање дигитален кокпит, а има и централен екран од 8,4 инчи и опционален екран на совозачката страна. Единственото нешто на што треба да внимавате е багажот, бидејќи на располагање се само 255 литри корисен волумен.

Со ова Ferrari целосно ја заокружи понудата. На купувачите сега им е на располагање купето, Portofino M во верзијата со тврд покрив, а сега и Spider. Цената е редовно над 200.000 евра.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement