Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Новото електрично Porsche – Taycan Cross Turismo

Новиот електричен автомобил од Германија чини околу 100.000 евра.

Taycan Cross Turismo е попрактична верзија на Porsche Taycan, кој се продава од 2020 година. Новиот модел може да се класифицира како караван според обликот на каросеријата, и е за 20 мм повисок од стандардниот Taycan.

Porsche играше и на картата за популарност на кросоверот, нудејќи им на клиентите опционален пакет заштитни елементи на долниот дел од возилото, карактеристичен за „crossover“ автомобилите.

Покрај тоа, Taycan Cross Turismo има таканаречен „Gravel“ режим или мод, дизајниран за возење надвор од патот, што дополнително го подигнува возилото благодарение на специјалната суспензија, обезбедувајќи поголем растојание од земјата.

Патем, електричниот караван е опремен со систем за воздушна суспензија и погон на сите тркала како стандард, благодарение на конфигурацијата што се состои од два електромотори.

Автомобилот е поставен на исклучиво дизајнирани тркала со дијаметар од 19 или 20 инчи, во зависност од верзијата.

Електричната енергија се чува во батерија со капацитет од 93,4 kWh, а основната верзија, Taycan Cross Turismo 4, има 380 KS (280 kW), и со „boost“ режим со максимални 476 КС (350 kW).

Автомобилот забрзува од 0-100 км на час за 5,1 секунди, додека максималната брзина е 220 км на час.

Автономијата на возење се проценува на 389-456 км, според стандардот WLTP.

Porsche Taycan Cross Turismo пристигнува во салоните во текот на летото, а почетната цена во Германија е 93.935 евра.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Не мора да чекате лето за да носите плетени торби. Плетени чанти видовме во колекциите на многу брендови за сезоната пролет/лето. На пример, Dolce...

Fool Moon

Вивиен Вествуд наполни 80 години – а легендарната дизајнерка реши да го прослави роденденот на поинаков начин. Во чест на нејзиниот роденден, таа ќе...

Four Seasons

Ако не сте месојад, веруваме дека оваа листа ќе ви помогне. Но, дури и да сте месојад, не е важно, можеби овие градови ќе...

Green Tea

Целерот е познат како природен антисептик Секој природен лек е добредојден за време на пандемија, а истото важи и за сокот направен од целер,...

Advertisement