Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

НОВИОТ BMW ЕЛЕКТРИЧЕН СКУТЕР ДОАЃА СО БЕСПЛАТНА ДАСКА ЗА СУРФАЊЕ…

Новата верзија на електричниот скутер CE 04 е соработка помеѓу BMW Motorrad и Vagabund Moto и е наменета за помладите возачи. Има дури и соодветна даска за сурфање, дизајнирана од NOA.

BMW Motorrad штотуку ја претстави новата верзија на електричниот скутер CE 04. Одделот за мотоцикли на германската марка се здружи со луѓето во Vagabund Moto за да создаде елегантен е-скутер со прилагоден изглед наменет за помладите возачи.

Новиот BMW CE 04 Vagabund Moto Concept можеби не е драстично отстапување од оригиналниот дво тркала претставен во 2021 година, но покажува како сестраниот мотоцикл лесно може да се прилагоди за да поддржува спортски начин на живот.

„Не го измисливме електричниот скутер, но повторно ја разгледавме неговата употреба“, рече основачот и извршен директор на Vagabund Moto, Пол Бушар. „Она што го создадовме е синергија на функционалност и естетика на начин што е погоден за секојдневна употреба“.

За таа цел, градскиот скутер добива нова шема на бои од бела, темно зелена, беж и црна боја, со соодветни индикаторски светла за да се истакне неговиот младешки карактер.

Скутерот е опремен и со цврсто куќиште Peli за повеќе простор за складирање и нова странична решетка за да се смести соодветната даска за сурфање дизајнирана од брендот NOA. „Даска за сурфање не е само парче спортска опрема. Тоа е и концептуална метафора за одржлив урбан начин на живот“, додава шефот на BMW Motorrad, Оливер Балцер.

Издржливоста е можеби најголемата предност на CE 04. Електричниот мотор е поврзан со батерија од 8,9 kWh која може да произведе до 42 КС. Скутерот може да забрза од нула до 50 km/h за само 2,6 секунди и да достигне максимална брзина од 120 km/h.

BMW тврди дека CE 04 нуди опсег од 129 km по полнење, што е доволно за да ве однесе од град до плажа без издувни гасови. Покрај тоа, батеријата може да се наполни од нула до 80% за само 65 минути. Достапен е и брз полнач кој ќе го направи тоа за 45 минути. Алтернативно, можете да го поврзете скутерот со класичен штекер, но ќе треба да почекате околу четири часа за целосно да се наполни.

Се уште не е јасно дали BMW планира да го пушти овој модел на пазарот, бидејќи нема информации за цените и достапноста. Сепак, според веб-страницата на BMW Motorrad, обичниот BMW CE 04 од 2022 година чини 12.790 евра, така што секогаш можете да го купите овој и да направите свои модификации.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement