Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Новата Corvette Z06 со специјален мотор кој ја произведува онаа издувна нота слична на Ферари што ни е позната на сите

Ви ја претставуваме новата и неверојатна Corvette Z06! Шеви Корвета Z06 од 2023 година се очекува да им овозможи на производителите како што се Ферари и Ламборџини да трчаат за нивните пари. Со моторот сместен во задниот дел, изгледа како треба да изгледа секој соодветен суперавтомобил. Иако ги наследува најдобрите удобности и технологија од Stingray, неговите перформанси и ракување ќе бидат засилени и заострени. Благодарение на концентрираната патека на Corvettes, централата во средината на моторот, му овозможува на овој Vette да има центар на рамнотежа што се свртува и се држи до асфалтот како лепак.

 Неговиот атмосферски 5,5-литарски V-8 располага со рамен рамен чудак и вртежи до 8.600 вртежи во минута. Во споредба со претходен ограничувач на вртежите од 6.500 вртежи во минута, да имате многу повеќе простор на таблата со мерачи помеѓу менувањата е нешто што секој ентузијаст за автомотиви може да го цени. Моторот произведува изобилство од 670 коњски сили, што е повеќе од доволно за да се држи чекор со, ако не и да ги победи повеќето суперавтомобили.

Chevy сè уште официјално не ја откри цената на новата Corvette Z06, па можеме само да шпекулираме колку ќе чини. Неговиот претходник со преден мотор започна со околу 25.000 долари повеќе од основниот модел, така што мислиме дека е безбедно да се додаде таа бројка на почетната цена на Corvette од 2022 година, која започнува од околу 62 илјади долари. Тоа значи дека Z06 од 2023 година најверојатно ќе се отвори за околу 90.000 долари кога на крајот ќе излезе на продажба.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement