Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

„Не ги сакаме во салон!“ На познати личности им е доживотно забрането да купат Ferrari …

Ferrari никогаш повеќе нема да продаде нов автомобил на оние кои згрешиле против нивниот непишан кодекс. Ferrari е синоним за скапо, убаво, ексклузивно, моќ и брзина… Сонот на речиси секој љубител на автомобили е еднаш да вози Ferrari,нема проблеми со продажбата – напротив: тие се брилијантни како никогаш досега, соборувајќи го сопствениот рекорд на продажба од 2021 година и остварувајќи годишен профит од 833 милиони евра, а тие се и брендот што заработува најмногу во светот по автомобил продаден.

Нивната тајна? „Продолжете со контролиран раст и зачувајте ја ексклузивноста на брендот“, рече Бенедето Виња, извршен директор на брендот оваа година.

Ламборџини, од друга страна, продава премногу на секој што има пари, што не е патеката по која оди Ferrari , сепак се работи за вистински италијански спортски бренд.

Кога работите се така поставени, секој сака да биде дел од тој ексклузивен клуб за да расте и нивната „вредност во општеството“.

Сепак, познат е фактот дека малку производители имаат толку строги барања и проверки кога станува збор за изборот на клиенти како што има Ferrari.

Италијанската компанија внимателно избира кој ќе биде зад воланот на нивните модели, а тоа особено се однесува на ВИП листите каде има клиенти наменети за посебни ограничени перформанси.

Навистина, постои голема контрола кога сакате да купите ново ексклузивно Ferrari и не е тајна, ниту дека има непишани правила кои мора да се почитуваат за да дојдете „на милост“ на жителите на Маранело и воопшто да се најдат на таа листа. .

Најважно и правило број 1 е дека не смеете да го продавате Ferrari во првата година од сопственоста, а доколку одлучите да продадете, мора да ја известите фабриката. Исто така, Маранело смета дека не е пожелно да се менува автомобилот, да се менува знакот или да се залепи во фолија. И тоа е само почеток во „правилникот“.

Бројката од милиони на сметката воопшто не е пресудна (секако дека е неопходна, но не гарантира влез во избраната компанија) и дури често може да се слушне како „Ферари те избира тебе, а не ти Ferrari “.

За тоа сведочи бизарниот пример на претприемачот Дејвид Ли, кој бил одбиен поради една непромислена изјава, но по пет години сепак ја добил испораката на LaFerrari Aperta.

Од друга страна, некои клиенти во Маранело се секогаш добредојдени гости за кои Ferrari веднаш резервира модели во производство и ги става на листата за својата нова најексклузивна мала серија. Еден од нив е фудбалерот на Милан, Златан Ибрахимовиќ, кој секогаш го купува новиот најдобар модел и не го продава брзо, туку ги вози, што Ferrari навистина го цени.

Сепак, од друга страна, има многу богати познати личности кои луѓето од Ferrari едноставно не ги пречекуваат во ниту еден од нивните салони.

Бидејќи, и покрај тоа што многумина веруваат, парите и статусот се доволни за купување одредени работи, луѓето во Ferrari тоа воопшто не ги интересира, а со текот на годините многу познати и познати личности го изгубија правото да купуваат Ferrari, без разлика колку се богати. .

Ова е списокот на познати личности на кои им е доживотна забрана за повторно купување на Ferrari …

Прв на листата на познати личности на кои им е забранет влез во куќата на Ferrari е водителот на шоуто Top Gear и автомобилски инфлуенсер Крис Харис, кој своевремено изјави дека авторските права на Ferrari се подобро оптимизирани од оние што ги продаваат, а што не им одговараат на жителите на Маранело.

Следен на нивната црна листа е американскиот рапер и актер Кертис Џејмс Џексон попознат како 50 Cent кој во некои објави на Инстаграм плукнал по едно од неговите Ферари, што според луѓето од Ferrari било неосновано бидејќи било недоволно одржување. Видеата на кои го „чисти“ своетоFerrari со скап шампањ биле особено одвратни за личноста на која му го продаваат новото Ferrari.

Трет на листата е канадскиот кантавтор Џастин Бибер познат по своите скандали, а и денес се зборува дека пијан го возел своето Ferrari 458 пред неколку години, а потоа заборавил каде го паркирал и го барал две недели во хотел и клубски паркинзи и гаражи. На тоа ги додаваат и повеќекратните модификации што тој ги направил на неговотоFerrari , а кои брендот ги смета за вулгарни поради имиџот на луксузната марка.

Тешко е да се замисли како еден од големите холивудски актери со италијански корени како Николас Кејџ (роден Никола Копола) може да има проблеми со луѓето од Ferrari, но финансиите го доведоа во деликатна ситуација.

Тој мораше да го продаде своето Ferrari Enzo за да се справи со личните долгови, но она што навистина и пречеше на марката е тоа што го направи за цена пониска од нејзината првобитна вредност, бидејќи цените на Enzo само растат.

Непожелен е и швајцарскиот дизајнер Филип Плејн, а Ferrari го тужеше,по што ја загуби правната битка и дури мораше да му плати на италијанскиот производител отштета од 300.000 евра. Причината: тој беше тужен за објави на социјалните мрежи бидејќи, според Ferrari, со незаконско објавување фотографии од неговата модна колекција, незаконски го „присвоил“ брендот Ferrari кој стои до неговиот заштитен знак, се за да го промовира сопствениот бренд и производи.

Оние кои следат рап музика го познаваат Тајга, а другите можеби не го познаваат по музика туку по врската со реалити ѕвездата Кајли Џенер. Сепак, причината поради која никогаш повеќе нема да смее да влезе во салонот на Ferrari е фактот што во 2012 година изнајмил Ferrari 458 Spider, но кога конечно се вратил немал пари за изнајмување. Ferrari го стави на црната листа …

Ова се дел од непожелните славни личности на кои не им е дозволено купување на Ferrari,поради неподржување до непишаниот кодекс…

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement