Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Неверојатно: џиновска јахта напојувана од нуклеарен реактор

Овој истражувачки брод не е како кој било друг што сме имале можност да го видиме, и ако го прочитате целиот текст, ќе видите и сами зошто…

Исполнет со зелени технологии, „научна сфера“ и капацитет за повеќе од 400 луѓе, овој брод го доби ексклузивното име Earth 300 и е дело на Iddes Yacht бродоградилиштето. Според брендот, јахтата во себе комбинира наука и истражување за да се соочи со најголемите предизвици на нашата планета, додека е дизајнирана со ум генијална технологија. Коментирајќи, извршниот директор на овој проект, Арон Оливера, изјави: „Овој брод ќе ги претстави елементите што се гледаат на крстосувачите, истражувањата, научните и луксузни јахти, но во суштина, нема да има ниту еден од нив“.

Додавајќи, архитектот Иван Салас Џеферсон изјави: „Сакавме да создадеме дизајн што ќе инспирира… Кога некое лице ќе погледне во неговата сфера, сакаме тој да биде инспириран и да чувствува желба да ја заштити нашата планета. Кога влегува во сферата, која сега го содржи целиот научен град, и го чувствува дејството на научните дела, ние сакаме секоја личност да биде инспирирана да стане алхемичар на глобалните решенија “.

Концептот Earth 300 се напојува со Molten Salt Reactors и е целосно ослободен од штетни емисии. Како што наведовме, во својата гигантска сфера, тој го содржи целиот научен град, палуба за набљудување, јарбол долг 46 метри и простор кој е целосно посветен на научни истражувања и експедиции.

Исто така, јахтата крие подводни возила и сместување за 160 научници, 20 експерти, 20 студенти, 40 VIP гости и 165 членови на екипажот. И додека прелиминарната концептуализација на јахтата е завршена, проектот Earth 300 ќе биде официјално лансиран во 2025 година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Тим Бенгел го создаде најскапиот тост од авокадо во светот. Се проценува дека вреди околу 3 милиони американски долари. Тим Бенгел го направи најскапиот...

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Four Seasons

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот...

Advertisement