Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

НАЈСКАПОТ МОТОЦИКЛ ДОСЕГА НА АУКЦИЈА 115-ГОДИШНИОТ HARLEY-DAVIDSON…

Резервоарот за ремени на Harley-Davidson од 1908 година стана најскапиот мотоцикл некогаш продаден на аукција. Екстремно реткото возило на две тркала е продадено за 935.000 долари бидејќи во моментов е најстариот модел на Харли Дејвидсон.

Harley е убедливо најпознатата марка на мотоцикли во Америка, така што имавме чувство дека ќе биде добра аукција. Од друга страна, секако за нас е изненадување што на аукција го продадовме најскапиот мотоцикл досега“, изјави Грег Арнолд, директор за мотоцикли во Mecum Auctions.

Првите модели на Strap Tank се најпосакуваните мотоцикли некогаш направени од американскиот бренд. Ова е моментално најстариот модел на Harley-Davidson,бидејќи прототипите што му претходеа повеќе не постојат.

Моделот го доби своето име по неговиот уникатен дизајн, во кој резервоарите за гориво и масло се суспендирани од рамката со помош на никелирани челични ремени. Она што го прави овој тенк посебен е тоа што е еден од најстарите преживеани делови од овој исклучително редок модел.

Тој е еден од 450-те мотоцикли Harley-Davidson произведени во 1908 година. Се верува дека постојат само десетина, а само неколку се во оригинална состојба.

Мотоциклот од 1908 година бил откриен во штала во Висконсин во 1941 година од Дејвид Џулин, кој го чувал во негова сопственост следните 66 години. Иако е стручно реставриран, историскиот велосипед сè уште ги задржува повеќето од неговите оригинални компоненти како што се резервоарот, тркалата, капакот на седиштето итн.

Според аукциската страница, Strap Tank „постави шема за целото идно производство, комбинирајќи чист, но конзервативен стил, темна шема на бои, тешки компоненти и мотор кој е малку поголем и помоќен од останатите“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement