Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Најскапата сообраќајна несреќа во светот

Ако возите скап, луксузен автомобил, веројатно сте размислувале што би се случило доколку сте инволвирани во сообраќајна несреќа…

Само возилото може да има подобра управуваност, може да биде побезбедно, па дури и поудобно од вообичаениот автомобил, но ризикот од губење контрола или удар од друга страна сè уште постои. По судирот, можете да разговарате со вашата осигурителна компанија и да се обидете да ја вратите штетата, но трошоците со кои ќе се соочите сепак ќе бидат огромни. Ако ви се зголеми премијата за осигурување, таа една сообраќајна несреќа, ќе ве чинат многу години од вашиот живот.

За среќа, колку и да го оштетувате вашиот автомобил и колку и да ве чини на крајот, цената веројатно нема да биде поголема од онаа што ја имаа најсериозните сообраќајни несреќи на светот. Доколку сакате да ги дознаете најскапите сообраќајни несреќи во светот, ве советуваме да ја разгледате нашата галерија:

2017: Ferrari 250 GTO

Секоја година, ентузијасти за винтиџ автомобили се собираат во Западен Сасекс, Англија, за време на фестивалот „Goodwood Revival“. Ретки автомобили, кои често чинат неколку милиони долари, потоа се упатуваат кон тркачката патека за да ги тестираат своите граници.

Како што може да претпоставите, овој фестивал не секогаш имал среќен крај. Во 2017 година, во несреќа, се срушил реткиот Ferrari 250 GTO/64 Series II од 1964 година, обидувајќи се да го престигне спортскиот автомобил Corvette Stingray. За среќа, возачот успеа да избегне судир со друг модел на Ferrari, но целата негова десна страна во тој несреќен процес била осакатена. Според некои извештаи, Ferrari 250 GTO е најскапиот автомобил во светот, но, кога е во совршена состојба, може да достигне цена од над 55 милиони долари.

2011: Pagani Zonda Roadster F

Во 2011 година, Германец возел „Pagani Zonda Roadster F“ од 2007 година, каде бил во неверојатно скапа сообраќајна несреќа. Точните детали за овој настан сеуште не се јасни, но знаеме дека возилото се движело со брзина од скоро 320 километри на час, по италијанскиот пат А10 Autostrada. И покрај големата брзина, возачот и неговиот сопатник поминале без повреди. Се верува дека возилото учествувало во нелегална улична трка и дека им è одземена возачката дозвола, а човекот останал анонимен. Pagani Zonda Roadster F е неверојатно редок автомобил, со само 25 конструирани единици и се продава за повеќе од милион долари.

2011: McLaren F1

Роуан Аткинсон, актерот кој е познат по улогата „Мистер Бин“, беше горд сопственик на бургундскиот модел Мекларен Ф1, спортски автомобил со најголема брзина од 386 километри на час и 6,1-литарски В12 мотор. Во 1999 година, тој се судри со својот автомобил, земајќи примероци од мала штета на хаубата. Сепак, тоа не е ништо, во споредба со друга несреќа што му се случи во 2011 година, кога го удри својот Мекларен во дрво и сообраќаен знак. Иако Аткинсон помина со полесни повреди, поправката на возилото го чинеше повеќе од милион долари. За среќа, неговото возило беше поправено, а Аткинсон го продаде во 2015 година, по цена од 12,2 милиони долари, остварувајќи голем профит, и покрај несреќите.

2011 година: Ferrari, Mercedes и Lamborghini 

Како веројатно најболната несреќа од нашата листа, се наметнува оваа во која учествуваа неколку скапи автомобили. Несреќата се случила на јапонскиот автопат, а според тамошните медиуми се случил верижен судир помеѓу група љубители на спортски автомобили кои излегле заедно. Еден од возачите на моделот Ferrari се обидол да ја смени патната лента, но се судрил со друго возило и предизвикал верижен судир. Според наводите, штетата предизвикана во оваа несреќа се проценува на повеќе од четири милиони долари.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Силната и многу заводлива боја на црвено вино е создадена за есенска шминка, а тоа ќе доминира на лицето, па затоа ќе биде доволно...

Fine Living

Тоа е време од годината кога нашите домови се повеќе се исполнуваат со топли, сочни и рафинирани ароми на миризливи свеќи. Мирисите се многу...

Fool Moon

Разводот сам по себе е многу тежок и стресен. Кога сè уште имате многу пари, разводот може финансиски да ја „повреди“ едната страна, додека...

Green Tea

Пешачењето е наједноставниот начин на физичка рекреација, а само половина час пешачење на ден може да направи многу за здравјето, како и за слабеењето....