Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Најреткиот суперавтомобил е во потрага по нов сопственик

Овој ретро-футуристички германски суперавтомобил, кој се произведуваше од 1984 до 1993 година, беше ограничен на само 30 модели, што го прави еден од најексклузивните моторни возила на четири тркала од таа ера. Сега, една беспрекорно зачувана копија од 1991 година оди на аукција, со шестцифрена цена што го рефлектира неговиот престиж.

Се разбира, за навистина да ја разберете важноста на иконскиот модел Isdera, треба да знаете малку од неговата историја. Радикалниот модел всушност ја прослави сега познатата германска марка, додека првично се засноваше на концептниот автомобил CW311, кој дизајнерот Еберхард Шулц го претстави на Mercedes Benz во 1978 година. Познатиот бренд од Штутгарт одлучи да не го пушти во производство моделот на Шулц, иако Шулц ги обезбеди потребните делови и начинот на финансирање преку сопствената марка. Набргу потоа, се роди Isdera Imperator 108i.

Иако не беше најбрзиот суперавтомобил во своето време – мораше да му конкурира на Lamborghini Countach, Imperator 108i сепак имаше импресивни перформанси и футуристички дизајн кој плени со неговото внимание. Низ деветгодишен циклус на производство, брендот Isdera додаде бројни прилагодувања на естетиката на овој модел и конфигурацијата на неговиот мотор.

Прекрасната сребрена убавица што ќе се продава на аукција има елегантно, аеродинамично тело, заедно со познатите gull-wing врати и ретро поп-ап фаровите. Кога станува збор за погонскиот агрегат, автомобилот е опремен со петлитарски V8 мотор кој е во комбинација со петстепен ZF менувач. Оваа поставка му овозможува на Emperor 108i да забрза од нула до сто километри на час за околу пет секунди, пред да постигне максимална брзина од 283 километри на час.

Она што го прави суперавтомобилот уште попосебен е фактот дека брендот Isdera всушност затвори после две години, откако е произведен последниот Imperator во 1993 година.

Секако, таа многу реткост ќе ве чини скапо – Imperator 108i ќе се продаде на аукција во понудата на куќата Bonhams во Монте Карло на 23 април, а се очекува да достигне бројка од 500.000 до 700.000 евра.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement