Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Најодржливиот хиперавтомобил во светот Lotus Evija

Целосно електричниот хиперавтомобил Лотус Евија е признат на престижните Меѓународни награди за дизајн (ИДА), освојувајќи ја категоријата „Дизајн на производ на годината“.

Основани во 2007 година од група водечки меѓународни дизајнери, визионери и претприемачи како одговор на недостатокот на награди за чист дизајн во својата област, ИДА имаат навистина глобален профил. Тие слават паметни и одржливи мултидисциплинарни дизајни, промовирајќи извонредна креативност, откривајќи нови таленти.

Наградата му беше доделена на Лотус откако беше избрана од страна на жири комисија што ја претставува секоја од петте различни дисциплини ИДА – Архитектура, мода, ентериер, производи и графички дизајн. Поротниците ги оценија записите од повеќе од 80 земји, од кои секоја покажува највисоки стандарди за дизајн. „Евија“ беше почестена за нејзината неверојатна способност да ги прошири границите на автомобилскиот дизајн.

Членовите на жирито на ИДА коментираат дека Лотус Евија „отвора пат кон поодржлива иднина, воедно отелотворувајќи исклучителна аеродинамичка естетика“ и дека „неговиот заводлив стил го издигнува Евија да биде најпремитниот одржлив автомобил во светот“.

Лотус Евија е изграден со едноставна цел-да биде апсолутен врв на инженерството од светска класа и најмоќниот автомобил „за возачите“. Ја искористи техничката експертиза на Лотус, фино наместена во текот на повеќе од седум децении, за да создаде мастерклас за автомобилска извонредност.

Расел Кар, директор за дизајн, Лотус, рече: „Сите во Лотус се почестени што ја добија оваа награда. Eвија е неверојатно важен автомобил за Лотус; инспириран е од нашето иновативно минато и е крајната изјава за намера за нашата амбициозна и возбудлива иднина. Исто така, поставува стандард за нов дизајн на Лотус јазик “.

За да ја прослави наградата ИДА, Лотус објави сет нови слики од Лотус Евија. Снимени на улиците во Лондон пред сегашните ограничувања за локдаун во Обединетото Кралство, тие ги откриваат сите аспекти на прекрасниот дизајн на хиперавтомобилот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement